COMMANDO / Guardian M1117 (Textron MLS)
M1117 Guardian / COMMANDO
Armored Security Vehicle (ASV)
Americké obrněné vozidlo (light APC)
Jde o vozidlo pro bezpečnostní jednotky, nástupce vozidel Commando z 60. let. Bylo vyvíjeno od 1990 a do služby u americké policie nastoupilo 1997. Bylo prvním americkým vozidlem konstrukčně navrženým pro odolnost vůči minám. Jeho standardní výzbrojí jsou kulomet a granátomet instalovány ve věži podobné, jako má americké vyloďovací AAV. 2015 byl Guardian výrobcem přeznačkován na COMMANDO a jménem tak pokračuje ve slavné tradici. V ostrém nasazení v Iráku a Somálsku tato vozidla vykazovala lepší výsledky v ochraně vojáků, než méně odolný Humvee.
S hmotností 15 tun a spolu s Cougar vozidlem, patří k lehčím variantám transportérů personálu oproti těžším Strykerům a M2 Bradley. Schopnostmi se údajně řadí mezi Humvee a Stryker.
Posádka má 360° přehled a je celá plně klimatizována. Pancéřování je určeno odolat ručním zbraním a především přísilničním nástražným zařízením. Strany vozidla jsou zkoseny tak, aby zde nebyla jediná svislá hrana, pro lepší odklánění raketou poháněných granátů (RPG). Na stejném principu pracuje i podvozek tvaru V, který se posléze stal vzorem pro všechna minám odolná vozidla světa. Pokud něco v blízkosti vozidla vybuchne, je kosými úhly energie výbuchu lépe rozváděna mimo vozidlo a zvyšuje to schopnost přežití posádky. Je uváděn příklad z Afgánistánu, kdy po najetí na silniční bombu vozidlo ujelo ještě 45 km po dojezdových ráfcích poté, co výbuch zničil všechny pneumatiky.
Guardian má také filtrační systém vzduchu proti NBC hrozbám, avšak v poslední době se raději užívají plynové masky v prostoru pro posádku. Co do mobility je Guardian určen spíše pro silniční provoz. Nezávislé zavěšení kol dovoluje jak hladký silniční provoz rychlostí až 110 km/h, tak šplhání do svahů 60% při bočním náklonu 30%. Vozidlo je schopno brodit se vodou do 1,5 m hloubky a překračovat překážky do 180 cm.
Do transportního letounu C-17 se vejde šest Guardianů, do vrtulníku CH-53E Super Stallion po jednom.
Podle vybavení a výzbroje existuje sedm variant vozidla, plus národní varianty cizích států. 2013 vznikla varianta nejzajímavější - vozidlo přímé palebné podpory pro spojeneckou afgánskou armádu. Ta je vyzbrojena větší věží s 90 mm kanónem proti pancéřované hrozbě. Střílí různými typy trhavé munice a dokonce APFSDS. Amerika dodala Afgánistánu v rámci cizí výpomoci 50 těchto vozidel zvaných FMSV (Foreign Military Sales Vehicle), a 2014 si rozmyslela dodávku dalších 250-ti. 2015 takto upravená vozidla žádal po Americe také Irák proti islámskému státu, avšak Amerika překvapivě nehladově váhala s revizí této žádosti až do konce konfliktu, kdy přestal být důvod aktuální.
Vozidel ASV Guardian / COMMANDO, ačkoli jsou nevojenské veřejnosti celkem neznámá, bylo vyrobeno 3350 kusů a objednávky dalších států se stále počítají. Je to zejména tím, že odběratelem je kromě armády také policie, a jenom policie USA vlastní přes 1830 kusů.
Současnými operátory jsou USA, Kanada, Afgánistán, Irák, Kolumbie, Bulharsko.
Specifikace
Navrženo 1990; hmotnost 13,4 - 15 t; délka 6 m; posádka 3+1; 260 hp, max. rychlost po silnici 110 km/h; max. dojezd 660 km; granátomet, 1-2 kulomety, popř. 90 mm nízkotlaký kanón.
Zdroje
Oficiální leták:
COMMANDO Elite. TEXTRON Systems. Web (PDF).
<https://www.textronsystems.com/sites/default/files/resource-files/TS_MLS_COMMANDO_Elite-Datsheet.pdf>
M1117 Armored Security Vehicle. Wikipedia the free Encyclopedia. Web. 2018
<https://en.wikipedia.org/wiki/M1117_Armored_Security_Vehicle>
M1117 Armoured Security Vehicle. Army Technology. army-technology.com. Web. 2018
<https://www.army-technology.com/projects/m1117/>