Bushmaster PMV (Thales)
Bushmaster PMV
Protected Mobility Vehicle / Infantry Mobility Vehicle
Australské lehké pěchotní víceúčelové vozidlo
Australská divize nadnárodního francouzského giganta Thales Group vyvinula toto čtyřkolové australské vozidlo, nejlépe popsatelné jako savanní okulometenou dodávku společně s americkým Oshkosh Truck. Je vyráběno od 1997 dosud. Kromě Australské armády a letectva vozidla Bushmaster PMV používá také armáda Británie, Nizozemí, Japonska, Fidži a Jamajky.
Určením vozidla Bushmaster je dovážet vojenský personál do bojových stanovišť těsně před nasazením do akce. K tomu je jen lehce pancéřováno a poskytuje jen lehkou úroveň ochrany vezené posádce, čímž se IMV odlišuje od APC. Dle NATO standardu o pancéřování prostoru pro posádku splňuje standard STANAG 4569 Level 1, dodatečně vylepšitelný až na Level 3. Ochrana proti minám přesahuje určení Levelu 3.
Jak název napovídá, vozidlo je nejlépe přizpůsobeno působení v severní Austrálii. Má za úkol převážet výsadek devíti vojáků s palivem a zásobami na tři dny. Bylo také navrženo pro vezení napájecího vodního systému, ale protože se pak pro vodu stahovala v houfech kolem vojáků pouštní zvířata, musela od toho Australská armáda upustit. Vozidlo má slušný operační dojezd 800 km a silniční rychlost 100 km/h.
Bushmaster je minám odolné vozidlo na vysokém stupni a ačkoli to vzhled nenapovídá, vozidlo má samonosnou karoserii tvaru V. Jinak poskytuje ochranu proti ručním zbraním do ráže 7,62 mm a střepinám minometů do ráže 81 mm. Vozidlo je vybaveno automatickým hašením požárů a palivová i vodní nádrž je umístěna vně posádky.
Bushmaster je vybaven střešním zbraňovým prstencem pro kulomety ráže 5,56 a 7,62 mm. Dva střešní poklopy na zádi mají také schopnost montáže kulometů ráže 7.62 mm. Novější verze s RWS mají 12,7 mm těžký kulomet nebo 40 mm granátomet.
Co se týče strategické mobility, vozidlo Bushmaster je transportovatelné letouny C-17 a C-130 a vrtulníky Mi-26.
Australské obranné síly operují s 1050 vozidly Bushmaster a plánují s nimi vydržet do 2030. Existuje osm konfigurací vozidla, jako velitelská, přepravní, ambulantní, průzkumná ... Holanďané upravili svůj Bushmaster na odstraňování min a přísilničních bomb. V Austrálii se používají také civilní varianty - jedna policejní a jedna při hašení lesních požárů.
Při nasazení v Afgánistánu byl Bushmaster kritizován, že přehnaně vystavuje svého střešního střelce nepřátelské palbě. Proto učinil výrobce nápravu, a dovybavil vojenské Bushmastery chráněnou zbraňovou stanicí, ovládanou vzdáleně zevnitř vozu, která poskytuje posádce zároveň tepelný obraz, laserový dálkoměr a přehledový kamerový systém v plném úhlu kolem vozidla. Také v něm přibylo jedno sedadlo výsadku, systém elektronických protiopatření, lepší hasící systém a dokonce onen picí vodní systém, napájející vyprahlé vojáky automatizovaně vodou. Je pravda, že Britové montují snad do všech svých tanků a pěchotních vozidel neprůstřelnou rychlovarnou konvici na vaření čaje a ještě se tímto extrabuřtem chlubí. Australané tedy nemohli zůstat pozadu.
Specifikace
Uvedeno 1997; hmotnost 11-15 tun; délka 7,2 m; posádka 1 + 9; varianty zbraní od kulometu 12,7 mm až po 40 mm granátomet; turbo-diesel motor 300 koňů; výkon ku hmotnosti 26,4 koňů na tunu; rychlost 100 km/h; dojezd 800 km.
Zdroje
Bushmaster Protected Mobility Vehicle. Wikipedia the free Encyclopedia. Web. 2018.
<https://en.wikipedia.org/wiki/Bushmaster_Protected_Mobility_Vehicle>
Bushmaster. Army. army.gov.au. Web. 2016.
<https://www.army.gov.au/our-work/equipment-and-clothing/vehicles/bushmaster>
Oficiální stránka u výrobce:
MULTI-ROLE PROTECTED VEHICLE. Thales Group. Web. 2018.
<https://www.thalesgroup.com/en/global/presence/asia-pacific/australia/defence/bushmaster>