Brimstone

Air-launched ground attack missile
Britská PTŘS

Britská ze vzduchu odpalovaná protipancéřová střela byla původně MBDA vyvinuta

pro RAF jako fire-and-forget prostředek proti masivním formacím tanků Varšavské smlouvy. První verze pochází z roku 1996.

Pro své navádění používá aktivní homing seeker na bázi milimetrového radaru. Zkušenosti v Afgánistánu však ukázaly potřebu lidského operátora na vzdálené pozici u nepřítele, který navede raketu přesným namířením laserového paprsku na přesně daný bodový cíl, kterým je často prostě stojící náčelník.

Proti pancíři neužívá nic jiného než všichni kolegové na bojištích - tandemovou hlavici s projektilem tvarovaným explozí. Letadlo nese více nosičů s pylony, na kterých jsou připraveny k odpalu vždy tři rakety.

Brimstone s milimetrovým radarem vstoupil do služby u RAF 2005, novější s duálním naváděním 2008. Nejdříve u letounů Tornado, později u Eurofighterů.

O střely Brimstone projevilo zatím zájem mnoho zemí, ovšem největším exportním zákazníkem zůstává Saudská Arábie a dalším Katar (kromě Británie). 

Německo a Británie 2019 ohlásili spolupráci na vývoji lepšího Brimstone 2 (Spear 2). Ten již dnes splňuje 90 % požadavků, mezi jinými i na insensitivní munici na hlavici a raketový motor. Přitom bude vylepšena síla, ale hlavně rychlost a manévrování letu a také vyhledávací a naváděcí kapacity. Dolet by měl být zvýšen na 200% a Brimstone 2 by mohl zaměstnávat značně pohyblivější cíle. Test z roku 2013 dokázal přesný zásah náklaďáku jedoucího 110 km/h po klikaté silnici.

Brimstone 2 je zamýšlen i pro AH-64E Apache. Zde bude mít volitelnou trajektorii letu pilotem, může letět přímo na cíl nebo po vyvýšené trajektorii nebo naopak po nízké trajektorii. Aby byl maximalizován bojový účinek, bude programovatelná i roznětka, buď na airburst, kontakt nebo proximity.

Existuje i po švédsku vylepšený Brimstone 3.

Pokroky jsou dělány i na námořním Brimstone Sea Spear.

SPEAR 3 odvozený z Brimstone už je úplně jiná kategorie. MBDA na něm začala dělat od 2010. SPEAR 3 poletí těsně podzvukovou rychlostí až do vzdálenosti 100 km. Bude mít turbodmychadlový motor, křídla, vícenásobné navádění, inerciální a GPS korekci směru a samozřejmě datalink. Je navržen pro výkonnější víceúčelová letadla jako   Eurofighter Typhoon a F-35 Lightning II. U RAF má nastoupit už tento rok (2020). Je vyvíjena také tajná rojová varianta EW elektronického boje.

Specifikace

Hmotnost 50 kg; délka 1,8 m;  průměr 18 cm; dostřel 20-60 km a bude mnohem více;

Zdroje

Oficiální:
https://www.mbda-systems.com/product/brimstone/

https://missilethreat.csis.org/missile/brimstone/

https://www.defensenews.com/industry/2018/03/27/mbda-deal-may-lead-to-british-drone-apache-helo-carrying-brimstone-missile/

https://www.airforce-technology.com/projects/brimstone-air-ground-missile/

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

V Německu předmět není způsobilý patentové ochrany, pokud jej odborník mohl vytvořit, aniž byl vynálezecky činným. Teprve výkon vzdálený průměrnému odborníkovi zaslouží odměny v podobě udělení ochrany.
Karel Čada