BrahMos (II)

Hypersonic cruise missile
Indická nejrychlejší střela s plochou dráhou letu na světě

BrahMos je proslulou řízenou střelu s plochou dráhou letu vyráběnou a vyvíjenou v Indii. Donedávna se ještě honosila titulem nejrychlejší křižující střely na světě.

Technologicky BrahMos vychází z ruského návrhu raket rodiny Oniks / Yakhont / Bastion.  Ostatně název BrahMos sám je velmi pragmatický,  jde totiž o zkráceninu slov Brahmaputra and Moscow. Roku 1998 byla založena spolupráce mezi indickým vládním zbrojním institutem DRDO a  ruskou společností Mashinostroyeniye. Tím  vznikla mezinárodní společnost Brahmos Aerospace, která vyrábí stejnojmenné rakety pod pracovním názvem PJ-10.

Řízená střela Brahmos je víceúčelová v širším smyslu. Může být použita jako protilodní střela nebo proti pozemním cílům. Může být odpálena všemi myslitelnými způsoby včetně odpalu z ponorek. S Brahmosy operují armády Ruska, Indie a Vietnamu.

Raketa je dlouhá přes 8 metrů a váží dvě až tři tuny. Nese  jedinou bojovou hlavici o hmotnosti 200 až 300 kg s konvenční nebo kazetovou náloží. Nižší parametry z několika možných vždy platí pro exportní verzi střel, které jsou  pro exportní partnery záměrně ochuzené. Indie a Rusko disponují plnohodnotnými Brahmosy.

Brahmos 1 má dosah 300 až 500 km v závislosti na způsobu odpalu. Dvoustupňová střela je v první fázi poháněna raketovým motorem na tuhé palivo, v druhé fázi letí na tekuté palivo poháněna motorem typu ramjet. Ramjet střele udělí rychlost max 2,8 Machů.

Indie spolu s Ruskem neustále pokračuje v dalším vývoji střel Brahmos 2, které již mají být poháněny scramjetem, jenž je žene rychlostí Mach 8 a řadí ji mezi hypersonické střely (s rychlostí od Mach 5 výše). Scramjet je rovněž náporový motor, avšak s nadzvukovým spalováním. Hypersonická rychlost činí střelu těžko zjistitelnou a obtížně sestřelitelnou jinou protiraketou. 

2013 Indie předvedla bravurní odpal Brahmosu z ponorky, čímž zároveň odhalila směr budoucího vývoje svého námořnictva. 

Zdroj

https://missilethreat.csis.org/missile/brahmos/

https://www.brahmos.com/content.php?id=27

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Prostořekost potápí lodě.
NSA, CIA