Bergepanzer 3 Büffel

Německé vyprošťovací a opravárenské vozidlo

Vyprošťovací vozidlo Büffel vyvinul německý Rheinmetall. Spočívá na základu tanku Leopard 2 a místo zbraně veze výkonný vyprošťovací systém. Jde jak o buldozer tak o jeřáb s výkonným navijákem na jednom vozidlu. Lze použít k odtahu těžkých vozidel z velmi obtížného terénu i za bojových podmínek a následně k jejich opravě. Jeřáb může zvedat maximálně 30 tun nákladu a jeho rameno je neustále elektronicky kontrolováno. Je měřen jeho úhel náměru, sklon vozidla a hmotnost nákladu, aby se předešlo haváriím z přetížení. Takto dokáže vyměnit motor Leopardu 2 přímo na bojišti do třiceti minut.

Büffel je vyzbrojen kulometem MG3 ráže 7,62 mm, který je používán především pro protivzdušnou obranu. Dále je zde soustava šestnácti 70 mm zadýmovacích minometů. Vozidlo je řízeno posádkou tří operátorů, v nebojových podmínkách však bohatě postačují dva lidští operátoři. Posádka vstupuje a vystupuje třemi dveřmi. Ve standardní výbavě je automatický hasící systém, CBRN ochrana, sada pro hluboký brod a dvě vodní pumpy.

Büffel se nachází v inventáři deseti armád světa. U německé armády je ve výzbroji od 2012. Büffel dokáže táhnout vozidlo max. 62 tun těžké. Naviják má lano dlouhé 180 metrů a dokáže na něm utáhnout 35 tun nákladu. Pohání ho přeplňovaný vznětový motor MTU o výkonu 1500 hp.
Hmotnost vozidla je 54 tun. Maximální rychlost je 68 km/h a zpátečka 30 km/h. Dojezd v terénu činí 325 km a po silnici 600 km.

V poslední době byl nasazen v Afgánistánu, kde byl používán pro odstraňování nástražných bomb.

Zdroje

https://militaryleak.com/2018/08/24/bergepanzer-3-buffel-armored-recovery-vehicle/

http://www.military-today.com/engineering/bergepanzer_3a1.htm

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Objev spočívá ve vidění toho, co každý viděl, a v uvažování tak, jak to dosud nikoho nenapadlo.
X3 Reunion