Beowulf BvS10

Pásové dopravní vojenské vozidlo

BvS10 Beowulf byl vyvinut švédskou divizí BAE Systems v Hägglunds. Jde o pásové dopravní vozidlo s dvěma díly. Je vysoce upravitelné co do nákladu a využití, takže je zamýšleno pro použití při vyprošťování lidí po živelných katastrofách, jako terénní ambulance, pro hasiče a pro rozličné užití armádou.

Je konstruováno jako vysoce odolné a spolehlivé a pro minimální nároky na údržbu. Dovede se pohybovat všemožným terénem Skandinávie od brození se hlubokou vodou až po skalnatý povrch. Vozidlo není pancéřované, je však obojživelné bez přípravy. Je vhodné pro transport těžkých nákladů obtížným terénem na dlouhé vzdálenosti.

Celková hmotnost nákladu činí 5 tun. Vozidlo samotné může být přenášené v podvěsu pod vrtulníkem CH-47 Chinook. Pohonem je šestilitrový přeplňovaný diesel motor Cummins. Kromě řidiče může vést dalších 7 pasažérů. Vojenská varianta může mít na svou obranu montován na střeše těžký kulomet. Vozidla Beowulf zažila nejedno nasazení v bojových podmínkách (Afgánistán, Čad, Somálsko).

Kromě Švédska užívají Beowulfy pod svými vlastními názvy armády Francie, Rakouska, Nizozemí a Británie v počtech 50-150 kusů a další objednávky přibývají.

Hmotnost 8 t; délka 7,6 m; rychlost 65 km/h, 5 km/h plavání, dojezd 1000 km;

Zdroje

https://www.baesystems.com/en/product/bvs10-beowulf

https://en.wikipedia.org/wiki/BvS_10

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Nedbalost je matkou neschopnosti.
z dokumentu o haváriích jaderných elektráren