Basir 155mm

Laser guided artillery projectile
Íránská laserově naváděná munice dělostřelectva

V roce 2012 Írán zveřejnil zavádění nového přesně naváděného střeliva pro svoje 155 mm dělostřelectvo. Tato nová íránská inteligentní munice nese název Basir. 

Projektily Basir jsou laserově naváděnými dělostřeleckými projektily určenými k ničení tanků a pohyblivých cílů s vysokou přesností zásahu. Jde tak o další naváděné projektily po vzoru ruských  Krasnopol  nebo amerických M712 Copperhead. Írán ukázal v televizní relaci používání těchto projektilů na pozemní cíle v členitých horách a na hladinové cíle na pobřeží. Je jsou určeny pro tažené houfnice HM 41  a samohybné Raad-2M. Účinný dostřel zbraně je potvrzen na 20 km. 

Na světové scéně to není nic světoborného, ale pro Irán to znamená technologický skok ku srovnání kroku se západem, co se dělostřelectva týká. Z toho mála přesnějších  údajů je  prolétnutím světových blogů jasné  akorát to, že střelivo má výklopná  rotační křidélka až  na  úplném zadku náboje. Tedy vlastně nevíme nic, ale musíme počítat s tím, že jde o íránský Krasnopol.

Zdroje

https://www.military.com/video/ammunition-and-explosives/projectiles/iran-unveils-new-smart-weapons-system/1427781968001

https://defence.pk/pdf/threads/smart-ammo.396817/

Wikipedia

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Zvědavost je matkou inteligence.
sociální darwinismus