Barq

Air-to-surface missile / Anti-tank guided missile
Pakistánské protitankové naváděné řešení

Barq, protitankové řízené střely Pákistánu byly vyvinuty tamější National Engineering and Scientific Commission. Ačkoli jde o poměrně těžké řešení odpalované z vozidel a vrtulníků, speciálně u Barq se do budoucna dosti píše o mobilním řešení operované jedním mužem a o vzdušném řešení na bázi raket Barq a dronu (např. dron Burraq) pro ničení cílů vysoké hodnoty.

Barq v pozemním řešení má účinný dosah 8 km a raketa je naváděna po laserovém paprsku. Sama raketa váží 45 kg. Zbraň byla zveřejněna v březnu 2015, kdy byla před zraky diváků úspěšně testována na odpal z bezpilotního letadélka Burraq od firmy Nescom. V tomto případě zbraň dovede zasahovat a ničit pohyblivé cíle o velikosti a rychlosti vozidla. 

V západních podmínkách jde o dost neznámou a zapadající zbraň, takže je pouze odhadováno, že se může zakládat na čínské technologii neozbrojených dronů. Pákistánská vláda dlouho ponoukala firmy k vývoji nového mobilního řešení protitankových řízených střel, s pohnutkou mít novější zbraň proti teroristům, za něž může být v Pakistánu pokládán kdekdo. Ve větším měla být vyráběna na lepším bezpilotním vzdušném prostředku  Shahpar-II UCAV.

Zdroj

https://www.dawn.com/news/1169452

Wikipedia

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Objev spočívá ve vidění toho, co každý viděl, a v uvažování tak, jak to dosud nikoho nenapadlo.
X3 Reunion