BREM-80U

Armored recovery vehicle
Ruské opravárenské vozidlo

Vyprošťovací vozidlo BREM-80U odvozené z tanku T-80 bylo uvedeno roku 1998. Sdílí podobný návrh se západními ekvivalenty. Tělo je ze svařované oceli, má jeřáb, naviják a buldozer. Jeho pohonem je vícepalivová turbína s výkonem 1250 koňů. Typickým úkolem takových vozidel je vyprošťování těžké techniky uvízlé v terénu a údržba vozidel v bojových podmínkách.

Hydraulicky operovaný jeřáb dokáže zdvihnout 18 tun, což není mnoho, ale dokáže takto zvednout věž nebo motor tanku T-80, pro což byl určen. Naviják dokáže táhnout náklad 35 tun těžký na laně dlouhém 120 nebo 320 m. Se zapojením kladkostroje se dá trakce zvýšit až na 140 tun.

BREM-80U je vybaven soupravou pro řezaní a svařování a může vézt náhradní díly potřebné při opravách v poli. Korba je ze všech stran pancéřována pro ochranu posádky vůči palbě z těžkých kulometů, také má jakousi CBRN ochranu a automatické hašení.

Pro vlastní ochranu je vozidlo vybaveno 12,7 mm kulometem s protileteckou schopností. Posádku tvoří čtyři vojáci. Uvnitř má ale více místa, takže se dá nouzově použít pro evakuaci raněných. Stroj může jet na základní čtyři typy paliv. Jeho vlastní intervaly údržby následují po mnohem větších dobách, než u vozidel která opravuje. Má také pomocný zdroj elektrické energie, aby nástroje mohly pracovat, když je hlavní motor vypnut. S brodící soupravou může jet pod vodou do 5 m hloubky. Je také letecky přepravitelný letouny An-124 a většími.

Zdroje

http://www.military-today.com/engineering/brem_80u.htm

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Nás je málo a vždy jsme se museli přikrčit na rozdíl od Američanů a Rusů, kteří odjakživa vědí, že ohřívají světovou polívčičku.
Radkin Honzák