BMX-01 (Arquus)

Armored personnel carrier
Francouzský střední transportér pěchoty 6x6

Francouzský střední transportér pěchoty šestikolový byl vyvinut odnoží Renault Trucks Defense- Arquus. Jeho vývoj byl financován francouzskou zbrojní kanceláří. Jde o víceúčelový transportér pěchoty k nahrazení francouzských stárnoucích vozidel VAB, které jsou však zastoupeny ve vojsku v hojných počtech. Byl poprvé k vidění v 2014, kde se rovnou stal předskokanem prvotřídního útočného Griffon. Griffon sdílí s BMX-01 80 % součástí. Jelikož Griffon sestává na supermorderních technologiích od francouzských Nexter, Renault Defense a Thales, není divu, že BMX se nakonec tiše vytratil z plánu. Nakonec byl Griffon vyráběn od 2018 a teprve 2025 bude ve francouzské armádě už v plných počtech 1 722 kusů.

BMX-01 měl kostru ze svařované oceli s modulární sadou kompozitního pancíře, s tím vším je chráněn až proti těžkým ruským kolumetům ráže 14,5 mm (STANAG 4569 level 4). Spolu s nikoli bezvýznamnou protiminovou ochranou a prvkům standardu MRAP a CBRN ochranou posádky zaplňuje BMX-01 mezeru mezi těžšími transportéry a lehčími MRAPy francouzské provenience.

BMX-01 má nutnou obsluhu tří mužů a veze výsadek dalších osmi. Výsadek má k dispozici jak zadní dveře tak nouzové střešní poklopy. Celkem uveze užitečný náklad 4,7 tun.

Pro BMX-01 bylo plánováno osazení zbraňovou stanicí, ovládanou vzdáleně, s těžkým 12,7 mm kulometem nebo 40 mm granátometem.

BMX-01 je poháněn přeplňovaným vznětovým motorem Renault DXi7 vyvíjejícím výkon 400 koňů adaptovaných na více paliv. Je napojen na sedmistupňovou převodovku avšak ztratil obojživelnou schopnost narozdíl od VAB 3. Francie chce mít zatím BMX ve více variantách, než jejih úlohy zcela převezmou ortodoxně útočné Jaguáry, Griffony a VAB3 a sice: varianta APC, 120 mm minomet, nosič ATGM, polní ambulance, velitelské stanoviště, dopravní vůz a předsunutý návodčí artilerie.

Specifikace

Hmotnost: 22t; délka 7m;  posádka 3+8; rychlost 105 km/h; dojezd 800 km

Zdroje

http://www.military-today.com/apc/renault_bmx_01.htm

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Prostořekost potápí lodě.
NSA, CIA