Avangard HGV
Hypersonic glide vehicle
Intercontinental ballistic missile (ICBM) w. enhanced maneuverability
Stratosphären-Gleitflugkörper
Onen ruský strategický kluzák, kolem kterého se toho tolik nadělá
Všechny ruské televize Putin v plamenném projevu 2019 informoval o první čistě ruské zbrani na principu hypersonického “kluzáku” jménem Avangard. Sovětský svaz s tímto druhem zbraně experimentoval prý už od 80. let. Nynější Avangard má vyvíjet státní raketové centrum Makejeva a v 2019 byl zařazen do aktivní výzbroje Ruské Federace.
Těleso Avangard je okřídlenou bojovou částí mezikontinentální rakety. Jako nosnou raketu k vynesení do výšky a dosažení dostatečné rychlosti pro spuštění scramjetu bude Avangard využívat raketu jménem UR-100N UTTX, v kódovém NATO značení známou jako SS-19 mod 3 Stiletto. Jedná se o komplet včetně odpalovací šachty, velení, podpůrných zařízení a jaderné hlavice. Raketa sama je ve skutečnosti ukrajinského původu a letí na tuhé palivo. Rusko se k jejím třiceti kusům od Ukrajiny dostalo vydíráním při plynové krizi 2008. Šlo o klasický ruský výděr typu: “Vy nám dáte rakety a my po Vás nebudeme chtít plnou cenu za plyn.”
Letové parametry koncového tělesa Avangard vypadají jako rekordní na světě a v rukou rusáků také děsivě: Objekt má zrychlit až na 26,3 Machu(!) a dostoupí do výšky kolem 217 km. Tam se začne přibližovat k cíli a v letu opět klesá a stoupá, mění směr, čímž je podle Kremlu „nezranitelný“ dnešními prostředky protivzdušné obrany (tedy už kromě té rychlosti samé).
Ministerstvo obrany Ruské Federace je v tomto ohledu skoupé na slovo a tak údaje o průběhu letu Avangardu jsou spíše odhadovány podle amerického velmi podobného projektu Falcon 2.
Prakticky jediné, co Rusové nezapomněli vypíchnout, je obří síla jaderné nálože 2 megatuny.
Objekt Avangard je raketami vzhůru vystřelován z podzemních raketových sil (silos). Jedno silo má připravenou právě jednu raketu v šachtě, přičemž odtokové plyny jsou vedeny vně odpalovací šachty. Silo umožňuje přečerpávání pohonných hmot, je zapečetěno a je obrněno vůči tlakovým vlnám z nepřátelských atomovek. Američané již v 80. letech vyvíjeli postupy na likvidaci ruských odpalovacích sil vlastními ICBM.
Putin snad má od 27. prosince 2019 mít jeden pluk raket Avangardy vyzbrojených a dále oznámil zahájení sériové výroby. Hypersonické manévrující těleso se zatím stalo zbraní slovního šermování čtyř Sergejů- Lavrova, Šojgu, Naryškina a Karakajeva. Avangard spolu s raketami Sarmat po 2020 slouží jako hlavní vyjednávací kapitál šíleného režimu Ruska.
Kolem zbraně panuje mnoho nejasností a dohadů. Například, že povrch rakety z titanu by měl odolat teplotám do 2000 °C, přitom ale při sedmadvacetinásobku rychlosti zvuku by třetí muselo vyvolat teplo značně vyšší. Dohadů panuje víc, jako například, jak krachující Rusko může ufinancovat sériovou výrobu, když už teď kromě svých výpěstků nemají co jíst. Zápaďané se přou o to, zda budou rakety umístěny na nejlogičtějším místě v kazašském Orenburgu nebo zda je Putin schválně nerozmístí jinak než logicky.
Podle světového zbrojního zvěstovatele, agentury Jane's, je Avangard čistě klouzavý prostředek bez vlastní pohonné jednotky. Jak je potom pouhý kluzák při přibližování k cíli schopen ostrých vysokorychlostních úhybných manévrů? Zkrátka bude to s ním nejspíše podobné jako s tankem Armatou - tvrzení o něm dalece překračují skutečné schopnosti bojového prostředku. Také vysoká jaderná mocnost nálože 2 megatuny TNT je s potazem, protože při tak obří rychlosti by dvoutunové těleso mělo nepředstavitelnou sílu čistě vlivem své kinetické energie a vybavovat ho jadernou náloží by bylo docela rozporuplné či zásadně prodělečné.
Není bez zajímavosti, že při letovém testu v 2016 Avangard vypuštěný z Orenburské oblasti dosáhl rychlosti 11 200 km/h (pouze) a úspěšně zasáhl cvičný cíl na Kamčatce. Roku 2018 snad měl opravdu dosáhnout oné 27násobné rychlosti zvuku (32 000 km/h). Jeho tvůrci měl být přidělen Řád svatého Ondřeje za mimořádný přínos, jaký Rusko v Avangardu získalo.
Zdroje
https://hackaday.com/2019/01/07/the-age-of-hypersonic-weapons-has-begun/
Aktuální dění kolem projektu sleduje Wikipedia:
https://en.wikipedia.org/wiki/Avangard_(hypersonic_glide_vehicle)
Mohutný český zdroj z 2019:
https://www.armadninoviny.cz/rusky-kluzak-avangard-a-jeho-bojove-pouziti.html
https://sgp.fas.org/crs/natsec/IF11459.pdf
https://missilethreat.csis.org/missile/avangard/