Atom 35 mm (Aselsan)

Air Burst Ammunition
Turecká airburst munice

ATOM Air Burst Ammunition vyvinutá tureckým Aselsan  je druhem střeliva s programovatelnou roznětkou, jež vybuchuje ve vzduchu  a cíl ničí  oblakem submunice. Jde prakticky o stejný princip jako německé airburst střelivo AHEAD od Rheinmetall. Tento druh munice  je vhodný pro pěchotní vozidla, pro ničení měkkých cílů v přesně určeném místě a čase.

vzhledem k pohybu cíle i vypálené střele. Pro správnou funkci je zapotřebí senzoru úsťové rychlosti,  který je umístěn až za ústím hlavně, což zaručuje přesnost výbuchu střely  v požadovaném časovém okamžiku.  Roznětka každé vypálené střely je tedy programována až v okamžiku opuštění hlavně. Má tedy efekt brokovnice v přesně požadovaném místě trajektorie střely, čeho se obecně  využívá k ničení cílů za překážkou nebo  vzdušných cílů. 

Střela Atom je naplněná submunicí z hustého kovu  wolframu, pro vyšší průbojný účinek. Účinná vzdálenost střeliva Atom je do 4 km. Je vysoce spolehlivé pro přepravu a skladování,  každá střela s bezpečnostní pojistkou.  Střelivo je odolné vůči elektromagnetickému rušení a životnost  nábojů je 20 let. 

Jeden náboj váží 1,750 kg, má schopnost sebedestrukce, úsťová rychlost střely je 1020 m/s a dostřel 4 km.  Turci jej zamýšlejí používat zejména proti vzdušným cílům,  především na obranu  před raketami, drony, vrtulníky aj. 

Zdroje

https://www.aselsan.com.tr/en/capabilities/land-and-weapon-systems/smart-munition-and-active-protection-systems/atom-35mm-airburst-ammunition

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Konflikt je základním rysem života. To, co není živé, konflikty neprochází.
Zdeněk Pinc