Assegai 155 mm groundburst (Rheinmetall, Denel)

Artillery ammunition
Nejnovější německé pokroky ER-VLAP střeliva

Co se řízené munice 155 mm dělostřelectva týká, na světě je přes pět typů munice od největších zbrojařů  Evropy, pro které je dostřel jejich klíčovou vlastností. Jedná se o různé řiditelné programovatelné poháněné V-LAP střelivo (Very large range artillery projectile) s nimiž jednotlivé houfnice světa rok co rok trhají rekordy v dostřelu (přesný zásah na dostřel i 70 až 100 km), přičemž běžný dostřel dnešních houfnic je kolem 20 - 40 km.

Firmy, které kdysi s VLAP střelivem poprvé přišly, byl jihoafrický Denel a srbský Yugoimport. V posledních dvou dekádách kolem 2007 se jejich technologií chopil německý Rheinmetall, ze slušnosti ho stále nazývá Rheinmetall Denel Munition (RDM) a stvořil tak celou rodinu střeliva pro houfnice a minomety zvanou Assegai. V poslední době po 2020 se jejich potřeba (nikoli spotřeba) stále zvyšuje a Němci vyrábějí a prodávají o sto šest a naplňují jimi inventáře armád NATO i ne-NATO zemí.

Střelivo Assegai pro houfnice je standardizováno pro 155 mm hlavně houfnic délky 52 ráží, má 25litrovou hnací náplň od německé Nitrochemie AG, která je schopna projektil vytlačit rekordně až na 76 km, samozřejmě s přesným zásahem a za využití dalších technologií zvyšujících dostřel, jako špičatý aerodynamický tvar, technologie base-bleed snižující odpor střely ve vzduchu a rocket assisted - raketou poháněný projektil.

2023

Takto to existuje již možná 30 let. Nicméně v 2023 se Rheinmetall nechal slyšet, že již drahnou dobu pracuje na technologiích budoucnosti, kdy náboje Assegai, resp. jejich raketový motor vylepšuje tak, že je snad možno dosáhnout dostřelu až 155 km. Otázkou je, kolik kilogramů hmotnosti střely zůstane na bojovou náplň. Avšak již Číňané a dokonce Severokorejci někdy po 2010 oznámili dostřel 100 km s houfnicí. Zřejmě to ale byla novinářská kachna, nicméně obě země na tom nezávisle pracují, takže by to musely být kachny dvě, čili kus pravdy na tom jistě bude.

Náboje budou nadále schopny být vystřelovány z NATO standardizovaných hlavní, k nimž patří současná nejznámější německá houfnice PzH 2000 nebo třeba jihoafrická Denel G6 Rhino či Denel T5, ovšem na těchto houfnicích je založena i spousta exportovaných strojů do ne-NATO zemí, jako třeba indická Bhim a další z celého světa.

Noví poslední nákupčí střeliva Assegai z posledních let byli Nizozemsko, Řecko, Litva, Maďarsko, Chorvatsko a Katar.

Němci již tedy mají pokrok v dosahu střeliva a nyní se soustředí na kompenzování ubylé účinnosti bojové náplně. A tak 2023 předvedli nejlepší střelivo rodiny Assegai s plošným účinkem výbuchu. Jeden kus má mít 14000 předtvarovaných střepin, k čemuž se přidá odhadem 12000 přirozených střepin a ve stylu airburst se jimi rozevře kužel, zde zvaný groundburst, dopadající na zem v úhlu 65° a zaujímající plochu 5247 m čtverečních, dopadající na zem rychlostí 350 m/s a devastující hustým oblakem střepin měkké cíle na zasažené ploše.

Novým členem je i Assegai projektil s hlavicí s názvem XM1218 IHE PFF-DP, který je vyladěn poskytovat dostatečně ničivý účinek i pro slabě pancéřovaná vozidla z hliníku.

Svatým grálem pro požadovaná vylepšení ale stále ještě je zdokonalovat starší střelivo pro klasické samohybné houfnice (ER-VLAP - Extended Range-Velocity Enhanced Artillery Projectile) jako právě Denel T-5, aby spolehlivě dosahovalo dostřelu nad 50 km a ještě mělo uspokojivý ničivý účinek. Rheinmetall u 52kalibrových hlavní považuje dostřel za vyřešený, ale zbývá mu práce na prodlužování dostřelu s kratšími hlavněmi délky 39 ráží, kde je krásně vidět, jak uražená vzdálenost toho samého střeliva při kratší hlavni klesá až na 27 km. Kromě kratší hlavně mají komoru nižšího objemu a tím nižší úsťovou rychlost. Zde se nejvíce projevuje účinek raketového motoru v každém náboji, jehož hmotnost chce Rheinmetall dále snižovat a dosahovat tak prodloužení trajektorie až o 14% a zároveň tím zvýšit letalitu zvětšením nálože. Ještě existuje možnost jak dále snížit aerodynamické tření projektilů, jako to udělalo třeba Norské Nammo a rovněž snižovat hmotnost zařízení base-bleed.

Nový ER-VLAP projektil by jednou měl při každém výstřelu spolehlivě překračovat dostřel 75 km a mít dostatečně smrtící účinek aspoň pro personál. Tím se dostanou na vnější hranu výkonnostní obálky současného střeliva houfnic v NATO limitovaného ujednáním Joint Ballistics Memorandum of Understanding. Poté se již bude vyvíjet úplně nové hlavňové dělostřelectvo, zřejmě na základu railgunů, jak naznačili Jihokorejci.

Zdroje

https://www.defenceweb.co.za/featured/rheinmetall-denel-munition-wins-big-new-155-mm-ammunition-orders/

https://www.edrmagazine.eu/modular-improvements-for-assegai-artillery-ammunition

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Jsme tu od toho, abychom zlo odhalovali, jemu čelili a zlo likvidovali!
L. Kopřiva, Slunce Seno