Assault Breacher Vehicle M1150, Shredder

M1150 Assault Breacher Vehicle (ABV), nicknamed The Shredder
Americký odminovací tank

Americké speciální vozidlo založené na podvozku tanku Abrams M1. Zpravidla vybaveno pluhem a šňůrovými náložemi systému M58 Miclic slouží především k vyčišťování minových polí.

S hmotností 72 tun, délkou 12 m a případnými přidanými postranními pláty pancíře ho jen tak něco nerozhodí a dá se v této konfiguraci použít i na odklízení přísilničních bomb a improvizovaných nástražných zařízení podél silnic (dovybaven robotickým ramenem). Jako tank Abrams je poháněn plynovou turbínou zde o výkonu 1500 koňů. Je však vyzbrojen jedině 12,7 mm kulometem pro vlastní ochranu. Jeho hlavní "výzbrojí" je 4,5 m široký pluh podepřený kovovými lyžinami jež klouzají po písku. Stroj nese celkem přes tři tuny výbušiny C-4 rozdistribuované v různých odminovacích systémech jako MICLIC a LDCS, které dopředu vystřelují rakety, jež natahují bleskovici (výbušnou šňůru), která následně odpálena vytváří přímočaré uličky minovým polem dlouhé až přes sto metrů. Šňůru rotační zařízení na zádi nosné rakety rozhazuje tak, aby na zem dopadla klikatě a hustěji utvořila pás. Tím je zaručeno, že výbuch bleskovice působí hustě v celé ploše pásu a je tím zmírněno riziko, že by její výbuch některou minu nezničil.

ABV bylo ve velkém nasazováno v poslední době v Afgánistánu 2010. Aktivními operátory jsou americká armáda a námořnictvo.

Specifikace

Operuje od 2010; hmotnost 72 tun; délka 12m; 1500 hp; odminovací nástroje MICLIC a LDCS.

Zdroje

<https://asc.army.mil/web/portfolio-item/cs-css-assault-breacher-vehicle-abv/>

<https://www.armyrecognition.com/united_states_army_heavy_armoured_vehicles_tank_uk/abv_assault_breacher_vehicle_engineer_armoured_vehicle_tank_data_sheet_description_information_uk.html >

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Fakta nepřestanou existovat jenom proto, že jsou přehlížena.
Aldous Huxley