AsiBal ATGM

Anti Tank Guided Missile System
Indická prvotřídní  ručně přenosná protitanková zbraň

Indická firma VEM Technologies představila roku 2020 svoje řešení  jedním mužem manipulované  protitankové raketové zbraně. Výrobci ATGM AsiBal se holedbají, že jde o první indickou ATGM 3. generace, způsobu fire-and-forget. Jako první přednost AsiBal vidí fakt,  že jde o jednu z mála zbraní na světě, kterou skutečně přenáší a operuje opravdu jen jeden voják. 

Celý systém váží 18,5 kg,  z čehož 12,5 kg tvoří raketa sama a 6 kg zbývá na kontejner s odpalovací jednotkou. AsiBal nevyžaduje trojnožku ani předchozí vybudování palebné pozice. Zbraňový systém AsiBal ATGM se skládá z infračerveného hledí a především z infračerveného  vyhledávače (heat-seeker) ve špici hlavice.  Naváděcí elektrooptika má dva módy fungování a to buď přes viditelný nebo přes infračervený obraz cíle. Zaměření musí však být získáno před odpalem, takže seznáváme,  že se o zbraň stylu fire-and-forget v pravém smyslu nejedná.

Je tu však další ctnost,  pozorovaná zatím jen u nejpokročilejších ATGW světa: Kromě  přímé platby  má raketa rovněž schopnost top-attack, který se sama od sebe snaží  po  odpalu uplatnit,  kdekoli to prostředí dovoluje.  Raketa vyletí vysoko nad cíl a svrchu se na něj sama navádí řízeným sestupem, aby zaútočila na střechu tanku tam, kde bývá nejslabší pancéřování. Zaměřovací elektrooptická jednotka se rovněž dá využít samostatně jako termovizní pozorovací zařízení. 

Bojová hlavice střel nese protipancéřovou kumulativní  (HEAT)  tandemovou nalož. Po poražení explozivního reaktivního pancíře (ERA),  má mít projektil průraznost  750 až 850 mm RHA. Zbraň má být účinná vůči pancéřovaným cílům na maximální vzdálenost 2,5 km.  Odpalovač s kontejnery na více raket je možné montovat na vozidla. Pro svoji lehkost a nenáročnost si ve zbrani AsiBal našly zalíbení speciální jednotky Indie. Pro využití v armádě se vyrábí  více typů hlavic s různými náložemi proti personálu, bunkrům, termobarické atd. 

Zdroje

https://idrw.org/asibal-indias-first-true-man-portable-atgm-by-vem-technologies/ 

https://www.dideo.ir/v/yt/fCPT1ZB0tww/asibal-atgm-india%27s-asibal-anti-tank-guided

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

K sjednocení lidí vlády potřebují vnějšího nepřítele. Když skutečného nemají, vynaleznou si ho, aby nás uvedly do pohybu.
Civilization 6