Francouzské dělo Ascalon 140 mm pro MGCS
Dosavadní vývoj tankového děla budoucnosti spatřen koncem 2022
Francouzský zbrojař Nexter představil svoje děla budoucnosti pro jednotný evropský tank MGCS. Na veletrhu vojenské techniky Eurosatory roku 2022 představil tankové dělo dosud největší ráže ASCALON 140 mm.
Zkratkové jméno vzniklo z názvu Autoloaded and SCAlabLe Outperforming guN, které Nexter již nějakou dobu vyvíjí. Celý systém Ascalon sestává z kanónu a jeho střeliva. S hlavní ráže 140 mm již před mnoha desítkami let experimentovali Švédové, kteří ale nakonec její program zrušili a vzali zavděk německými Leopardy 2 se 120 mm dělem. Z výzkumů jim vyšlo, že náboje, autonabíječ, zásobárna střeliva, polohovací mechanismus a tedy vlastně celý tank, by musely být neudržitelně velké a těžké, protože náboj 140 mm měl oproti 120 mm dvojnásobnou hmotnost.
Jsem velmi zvědav, jak si s tím samým problémem o 40 let později poradili Francouzi. Francouzský manažer programu přitakává, že s tak obrovským řešením mohli přijít jedině proto, že tank MGCS je dosud ve hvězdách a že tedy nebyli v návrhu bržděni žádnými parametry dosud existujících tanků. Obří kanón bude situován pohybovat se na bojištích po roce 2040 a je tak velký proto, aby měl potenciál růstu pro všechny budoucí tanky vycházející z těch současných, což nakonec přece jen MGCS bude. Ale nikdo neví, s jakými parametry výkonu a ochrany tanků přijdou Číňané a Rusové, kvůli kterým se to vlastně celé dělá. V posledních deseti letech se vše západní tankové snažení dívalo na ruský tank budoucnosti Armata. Vzhledem k tomu, že se po 2020 ukázalo, že to byla jen Potěmkinova vesnice pro posilování vnitřního ruského sebevědomí na moskevských přehlídkách, a vzhledem k tomu, že Rusové možná již nikdy s žádným dalším tankem nepřijdou nebo aspoň už to nebude ruský tank Rusů, nýbrž spíše ruský tank Číňanů, upírají se zraky západních analytiků především na budoucí technologie Číny, kdy Číňané nebudou mít problém přijít klidně každých deset let s fungl novým tankem.
Kupodivu vysokým požadavkem při vývoji Ascalonu bylo zvyšování účinného dostřelu. Ačkoli linie přímého dostřelu na bojišti zřídka kdy přesáhne 2 km, Francouzi hodně sázejí na nepřímou palbu za obzor pomocí naváděných projektilů, čímž se tank nejen svou ráží bude více podobat houfnici. Ascalon je tedy podle všeho navrhován mít účinný dostřel 5 km.
Svoji úlohu v tom hraje i možnost, že bojiště kolem roku 2040 možná zcela ovládnou bezposádkové tanky, které budou snadno postradatelné a nahraditelné, nebude u nich tolik záležet na ochraně posádky. Aspoň v tomto směru zatím největší pokroky potichu dělají Američané.
Dalším souvisejícím faktorem je to, že hlavní dělo nebude jedinou zbraní na palubě tanku a že stále silnější slovo budou míti časem raketové protitankové zbraně. To je znát u dnes vyvíjených protitankových vozidel, že jejich zbraněmi jsou rakety pro palbu za horizont a vozidla nejsou nijak zvlášť balisticky ochráněná. Spíše jde o rychlé lehké kolové stroje s kontejnerem raket.
Nakonec je tu stále možnost, že dělo tolik velké nebude. Pro tank MGCS jsou možnosti otevřené a pouze francouzský Nexter se kloní ke 140 mm hlavni. Jeho jeden náboj by měřil 1,4 m a vážil kolem 35 kg. Dnešní 120 mm náboje mají necelý metr na délku a váží 20 kg. Německý Rheinmetall se proto kloní k dělu ráže 130 mm a dřívější francouzský GIAT dokonce ke stávajícím 120 mm. Já si také myslím, že ono to stále větší dělo nakonec ani potřeba nebude.
Manažer programu se dotýká problémů s hmotností: Tlak uvnitř nábojové komory při výstřelu má být dokonce nižší než u současného Leclercu, ale aby mu byla udělena dostatečná energie, objem komory zase bude 2,5 krát větší. Tyto problémy se mohutně projeví u nábojů s oddělitelným vodícím pouzdrem, které mají i nadále zůstat hlavním tankovým střelivem. Tato rezerva v růstovém potenciálu tlaku v komoře se má ještě projevit po roce 2035, kdy na ní bude možno opět zapracovat a udělit nábojům časem ještě větší kinetickou energii. Zatím není potřeba projektilům udělovat vyšší energii, než na poražení nejmodernějších T-90. Nexter také počítá s rezervou v dostřelu, kdy generálové po roce 2035 si poručí, že tank má mít nepřímý účinný dostřel 8 km, při vyšším náměru hlavně poté dolet projektilu nějakých 20 km.
Co do materiálu tyče kinetického průbojníku APFSDS, evropské možnosti ani v budoucnu neuvažují o střelivu z ochuzeného uranu, který je z více důvodů problematický a prý má pouze o 6% vyšší průbojný účinek než současný wolfram, který má srovnatelně vysokou hustotu, ale navíc není radioaktivní, hořlavý ani jedovatý.
140 mm hlaveň děla Ascalon má vážit 3 tuny, má být 7,3 m dlouhá v délce 52 kalibrů. Na ústí hlavně je přimontován tlumič viditelného zášlehu při výstřelu. Ten má dostatečně tlumit také zpětný ráz, takže zde časem nemají přibýt žádné úsťové brzdy. Překvapivě tak celková zbraň má být dokonce lehčí, než současný německý 120 mm kanón L55 s hmotností 4,1 tuny. 140 mm kanón má Nexter prakticky hotov a pozornost se teď bude zaměřovat na tankovou věž, aby byl monstrózní kanón bezvadně integrován jako součást fungujícího tanku. Celý tank se 140 mm dělem nemá překročit hmotnost 60 tun, raději pouze 55 t.
A již je zmiňován problém hmotnosti zásobárny střeliva. MGCS bude spočívat na přesně mířených projektilech a tedy zásobárna střeliva z důvodu hmotnosti bude nižší než u současného Leclercu. A již to z nich leze: Takovýto tank nebude na bojišti samostatnou zbraní! Bude pouze jádrovou součástí systému a bude mít po ruce řadu podpůrných vozidel. Aha, proto! Takže on to nakonec vlastně ani tank dnešního slova smyslu tolik nebude. A již mluví o zadních vrátkách, že se nakonec v roce 2035 uvidí, jak to bude vypadat a že nakonec vždycky se budou moci vrátit k dělům nižších ráží. A již nadnáší ten samý problém, jaký před 40 lety věděli Švédové u Strv T140, sice že přece bude velký problém s udržitelností celé flotily takových tanků, že budou strašlivé náklady na logistiku takové flotily… Zkrátka přezíravost Francouzů v otázkách budoucnosti je stejná, jako za 1. sv. v. Tak hlavně aby to nedopadlo stejným fiaskem. Přece jenom dnes nám zbytku Evropy záleží na úspěchu tanků s francouzským dělem, narozdíl od prvních dvou světových válek, které vlastně vedli Evropané mezi sebou. Tak snad se Francouzi opět nepřepočítají. Poslední ohlasy z války na Ukrajině 2022 totiž naznačují to, co si stratégové již mnohá desetiletí myslí, že celkové ztráty tanky způsobené jsou směšně malé a že tankům, již vlastně odzvonilo. Řekl bych, nechme se překvapit. Však kdo v tomto bude překvapen, ten to jednou odnese. Takže opravdu nevím, jak se ke 140 mm kanónu postavit. Ještě, že to na mně nezávisí!
Zdrojem byl geniální článek na EDRmagazínu:
https://www.edrmagazine.eu/ascalon-nexters-solution-for-the-mgcs-main-gun
Dosavadní pokroky MGCS v čase sleduje Wikipedia:
https://en.wikipedia.org/wiki/Main_Ground_Combat_System