Arocs (Mercedes-Benz)

Heavy militarised utility truck
Německý vojenský těžký náklaďák

Arocs je největším ze sedmičlenné rodiny nejmodernějších vojenských trucků  Mercedes-Benz, které byly nejdříve postaveny jako civilní varianty pro logistiku stavebních materiálů v roce 2014. Je označován za třídu heavy-duty náklaďáků, přičemž jako u německého a navíc vozidla Mercedes jde o prvotřídní spolehlivost. Militarizován pro armádu a vojenský export byl 2014, avšak nejde přímo o bojové vozidlo, bude zastávat zásobování vojsk na dlouhé tratě při mírových misích. Jako takový má Arocs výhody v nenákladnosti na provoz a údržbu. V nebezpečnějších operacích bude německá armáda používat jeho těžce obrněného kolegu Actros, který má jinak stejné parametry.

Arocs je k mání ve variantách podvozku s dvěma, třemi nebo čtyřmi nápravami, existuje dokonce varianta se znakem náprav 10x6. Užitečné zatížení činí maximálně 18 tun. Nepancéřovaná kabina je pro dva řidiče a jsou k dostání i různé velikosti kabin, bohužel pancéřované se nekonají a ani sady přídavného pancíře. Tam musí armáda použít Actros.

8X8 varianta je osazena 12,8 litrovým vznětovým přeplňovaným motorem Mercedes-Benz OM 471 s výkonem 510 koňů nebo silnějším 15,6 litrovým s 625 koňmi. Díky jeho civilnímu charakteru, je pro něj všude obří množství náhradních dílů, protože má vysokou společnost součástí s civilními výrobky Mercedes. Pohony splňují standardy exhalací na výjimečné úrovni Euro VI. Zároveň mají o 5 % nižší spotřebu paliva než sví předchůdci. Samozřejmostí je ovládání tlaku v pneumatikách řidičem za jízdy.  Actros  se dokáže brodit vodou bez přípravy do hloubky 75 cm.

Stěny kontejnerové nástavby jsou 9 mm tlusté, měly by tak ochránit náklad i za tuhého terénu.

Specialitou pro řidiče je inovace v zatáčení pomocí systému Servotwin, jde o elektro-hydraulickou optimalizaci řízení závisící na momentální rychlosti, který zvyšuje přesnost a komfort řízení.

Specifikace

Uveden 2014; hmotnost 20-38 t; délka 9,29 m; řidiči 1+1; motor diesel 510 hp; rychlost 110 km/h; dojezd 800 km;

Zdroje

https://www.armyrecognition.com/eurosatory_2014_show_daily_news_coverage_report/mercedes-benz_introduced_a_new_military_version_of_its_arocs_8x8_heavy-duty_truck.html

http://www.military-today.com/trucks/mercedes_arocs_8x8.htm

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Objev spočívá ve vidění toho, co každý viděl, a v uvažování tak, jak to dosud nikoho nenapadlo.
X3 Reunion