Armtrac 100-350 Mk2

Counter-IED bulldozer

Odminovací buldozer byl představen firmou Armtrac z Británie roku 2021. Je sice postaven na základě komerčního traktoru Fastrac, avšak je slabě pancéřován na úrovni STANAG 4569 Level 1 a vybaven odminovacím zařízením. Půdním radarem může detekovat miny a dále je mechanicky zneškodňovat, aby vytvořil uličku minovým polem. Jeho vzdorující pneumatiky jsou vyplněny pěnou, aby nemusely být v jednom kuse vyměňovány.

V současné době si stovky kusů odminovače Armtrac objednávají armády Saúdské Arábie a Filipín.

Stroj je dlouhý 5,4 m a široký 2,55 m, pročež takto širokou ulici odminovaného území za sebou vytváří. Jeho rotující válec se otáčí 400x za minutu a odminuje mechanickým principem jako kypřič půdy, tj. buší do země svými cepy, čímž detonuje nebo jen tlakem zničí zakopané miny. Pro hloubku 20-35 cm pod hlínou zaručuje, že území je již stoprocentně bezpečné.

Vozidlo může odminovat při jízdě oběma směry a jako celek je dálkově ovladatelné do dosahu 400 m. Kabina je nečekaně komfortní a vybavena klimatizací. Sedadlo operátora je otočné na obě strany (v úhlu 180°). Jej využívá lidský operátor, když se otáčí mezi dvěma směry, z nichž jeden bývá využit pro jízdu a druhý je směr odminování. Dodatečně se dá traktoru připnout robotická paže na všeobecné odstraňování nastražených bomb a nevybuchlé munice. Součástí této paže je také sekačka trávy, která dovoluje očistit vegetaci kolem místa, kde bude probíhat přesná manipulace.

Stroj je poháněn motorem AGCO Power o výkonu 348 koňů.

Zdroje

https://armtrac.net/wp-content/uploads/SPEC-100-350-MK2-ISS-3.00-10-2018.pdf

https://www.army-technology.com/projects/armtrac-100-350-mk2-counter-improvised-explosive-device-c-ied-and-demining-vehicle-uk/

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Pokud s nimi budeme bojovat stejnými zbraněmi, budeme mít i stejné ztráty.
zbraňoví konstruktéři