Armis (Arquus)

Logistics and tactical trucks
Francouzský nový standard logistických náklaďáků

Arquus je velkým výrobcem vojenských vozidel, jakási vojenská odnož Renaultu a jak sám uvádí, je partnerem armád už od roku 1898. Jelikož program Scorpion na modernizaci francouzské armády běží na plné obrátky, Armis má být novou rodinou čtyř-, šesti- a osmikolových vozidel.

Arquus měl při návrhu vozidel Armis v mysli spolehlivost, způsobilost denním potřebám vojáků a schopnost zastávat více úkonů (jak jinak). Vozidla by se měla vyznačovat vytrvalostí při dlouhém operačním nasazení a nízkými nároky na údržbu.

Všestranný Armis tak bude zastávat role všemožného transportu včetně tankeru, opravářského a vyprošťovacího vozidla. Na palubě je veškeré nové komunikační a informační zařízení programu Scorpion a také vzdáleně ovládaná zbraňová stanice Hornet pro lehké kulomety. Vozidla tak budou součástí velícího systému Battlenet rovněž dodávaného Arquusem.

Vozidla Armis pohání více typů motorů, největší z nich jsou společné také vozidlům Griffon a Jaguar. Pojezdovou část tvoří důmyslný Volvo Automatic Traction Control system. Vozidla Armis budou vystupovat v mnoha konfiguracích podle různých potřeb mise. K tomu mohou nebo nemusí být pancéřována dle standardu NATO STANAG 4569.

Jako u počítačového hardwaru je zde systém počítající zátěž jednotlivých součástí a předvídající, který díl bude zralý na výměnu nejdříve. Všechny pro provoz nejnutnější systémy jsou vysoce automatizovány a pro jistotu zdvojené, navržené Arquusem samotným. Ten udává, že náhradní díly je možno získat v síti 6000 míst po celém světě, včetně Afriky (ale ponejvíce v Paříži). Z těchto míst jsou údajně připraveni jet do terénu kamkoli po světě i vlastní servisní týmy zaměstnanců Arquusu.

Výrobce rovnou udává, že se zveřejněním výkonnostní obálky a technických údajů Armisů nějakou dobu vyčká. Z výstavy je známo, že tři varianty vozidel budou pohánět šestiválce Volvo o výkonech 340, 460 a 520 koňů. Před publikem bylo předvedeno, jak Armis 6x6 šplhá do 50% svahu a zastavuje při pohybu zpět. Tento stroj 6x6 provedení uveze personál 2 až 3 členů a v prostoru pro výsadek 16 vojáků. Byla ukázána také rychlá rekonfigurace nákladového prostoru na zbraňový, přičemž zbraň sama může vážit max 8 tun. 6x6 varianta může být přenášena letounem A400M.

Vozy Armis budou používány hlavně v konvojích sestávajících z transportérů VBCI, Armis a chráněné vozidly Griffon.

Zdroje

https://www.arquus-defense.com/armis-our-new-range-military-trucks

https://armadainternational.com/2020/06/arquus-launches-the-new-armis-range/

https://www.monch.com/mpg/news/land/7556-arquus-launches-armis-6x6.html

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Následujíc svit slunce opustili jsme starý svět.
z nápisů na Kolumbových karavelách