Aravis (Nexter)

Multi-functional, modular armored MRAP vehicle
Francouzské dobře chráněné střední MRAP vozidlo pěchoty

Aravis je čtyřkolové vozidlo od francouzského Nexter, vyvinuté do roku 2009. Jeho určením je převoz pěchoty, ambulance, průzkumné a hlídkové vozidlo.

Pojezdová část bazíruje na podvozku Mercedes Unimog a nabízí objem nákladu 9,5 m3, z čehož 8 m3 je uloženo pod ochranou. Aravis převáží posádku osmi, z toho jsou dva řidiči a 6 členů výsadek.

Balistická ochrana je nadstandardní. Jde o odolnost vůči zbraním do ráže 14,5 mm (STANAG 4569 Level 4), a protiminová podlaha (level 4) prý vydržela výbuch 50 kg TNT z pěti metrů. Nexter si zde dokonce technologii ochrany podlahy proti přísilničním bombám nechal patentovat jako Safepro crew citadel - řešení rámu s kompozitním pancířem a protitříštivou vrstvou.

Na střeše může vozidlo Aravis nést vzdáleně ovládané zbraňové stanice pro kulomety do ráže 12,7 mm, ale i pro 20 mm kanón. Může zde být také zvukový lokátor ostřelovačů Pilar.

Aravis je určen pro pohyb po silnicích rychlostí 100 km/h. Dokáže se brodit hloubkou 1 m vody bez přípravy. Používá systém dojezdových vložek pneumatik kombinovaný s centrální kontrolou tlaku v pneumatikách. Strategicky mobilní je pomocí letounů  C-130 Hercules a většími (A400M a C17). A jako většinou u Francouzů, využívá kompletně všechny technologie francouzské.

Vozidla Aravis zatím využívají armády Francie, Saudské Arábie, Albánie, Gabonu a Kanady. Vozidla již byla nasazena v boji za válek v Afgánistánu, v Mali, v Sýrii a v Gabonu.

Specifikace

Hmotnost: 12,5 t; délka: 6 m; posádka: 2+6; rychlost 100 km/h; dojezd 750 km;

Zdroje

https://www.army-technology.com/projects/aravis-armoured/

https://military.wikia.org/wiki/Nexter_Aravis

https://www.militaryfactory.com/armor/detail.asp?armor_id=1084

https://www.armyrecognition.com/aravis_nexter_variants_high_protected_vehicle_uk/aravis_nexter_systems_wheeled_armoured_vehicle_personnel_carrier_mine_protected_iod_ied_multi-functi.html

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Následujíc svit slunce opustili jsme starý svět.
z nápisů na Kolumbových karavelách