Ara MkII (Proforce Limited)

Armored personnel carrier
Nigerijské střední útočné vozidlo

Firma Proforce Limited z Nigérie vyrábí od 2008 pancéřovaná vozidla hlavně pro civilní africký trh, podívám se však na jedno z jejich vojensky vyhlížejících vozidel, které je až ve verzi Mk2 z 2019 vskutku brutální.

Vozidlo Ara neboli Thunder spadá do kategorie MRAP vozidel (Mine Resistant Ambush Protected) a je určeno přímo pro armádu Nigérie. Je docela těžké (17 tun) a výrobce  u něj vyzdvihuje spíše útočný než obranný charakter, což je v té Africe kór blízko rovníku, kde je nejvyšší agresivita lidí, prostě potřeba.

Pohonem je vzduchem chlazený přeplňovaný vznětový šestiválec Cummins ISLe 375 s automatickou převodovkou Allison o výkonu 400 koňů, schopen jet na více afrických vysokosírových paliv. Je vidět, že vozidlo je navrženo na rovníku, protože více nezávislých parametrů v technické dokumentaci naznačuje spíše provozuschopnost ve vysokých než nízkých teplotách. Samozřejmostí je nezávislé zavěšení kol, světlá výška je 44,2 cm a řidič má možnost centrálně ovládat tlak v pneumatikách pro ostré řezání savanních zatáček (ala Far Cry 2, 3). 

Vozidlo uveze slušných 12 plně vyzbrojených vojáků, ale místo výsadku se dá záď přestavět pro jiné účely misí, jako pro patrolní, průzkumné, velící, sanitní a africkou specialitu - polní kuchyni.

S balistickou ochranou je to v popisu dost obtížné. Píše se tu o plném spektru hybridních pancířů testovaných na tři různé světové standardy, konkrétní hodnotu však výrobce neuvádí - budu se tedy držet celofiremně udávaného STANAG level 2 pro stěny vozidla a level 2B protiminové ochrany podlahy. Je tu možnost také doplnit klecovým pancířem a dokonce reaktivním pancířem.

Pozor! Aktualizovaná verze MkII (Ara II) z roku 2019 má opravdu brutální ochranu level 3 balistickou a dokonce level 4B protiminovou. Ustojí tak zásah minou do síly ekvivalentu 10 kg TNT.

Výchozí zbraňová věž na střeše třímá 12,7 mm kulomet, je jednomužná a může být polootevřená nebo zcela uzavřená. Také okna v prostoru výsadku je možno upravit na střílny.

Některá vozidla již byla nasazena v boji proti sektě Boko Haram.

Specifikace

Hmotnost 15 t; délka 7,1 m; posádka 12; rychlost 96 km/h;

Zdroje

Oficiální: https://proforcedefence.com/mraps/

https://www.africanmilitaryblog.com/2019/07/proforce-ara-mk-2-mine-resistant-ambush-protected-mrap-unveiled

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Člověk pořád prozkoumává, rozšiřuje si obzory, až přijde z druhé strany tam, kde začal.
Civilization 6