Amogha

Anti-tank guided missile
Indická protitanková řízená střela

Roku 2016 vstoupila do indické armády nová protitanková řízená střela. Vyvinula jí společnost Bharat Dynamics Limited Sídlící v Hyderabádu. Amogha je prý hinduistické božstvo představující neohroženost a neomylnost. 

Zbraň má sloužit jako pěchotní protitankový systém s dostřelem 2,8 km. ATGM je rozlišena na dvě varianty s elektrooptickým  a tepelným  navedením k cíli, resp. obě pracují s  infračervenou elektrooptikou poskytující obraz cíle v tepelné části EM spektra, ale jedna k němu bude navedena člověkem za pomoci joysticku  a druhá automaticky.

Střela je dosud ve vývoji a bude modifikována pro různé způsoby odpalů.  Ať už pěchotou z ramene nebo z ATGW vozidla nebo z vrtulníku, střela bude mít kumulativní protitankovou hlavici v tandemovém provedení. Silou účinku je srovnávána s ruskými střelami Konkurs, anebo s dokonalejšími evropskými Milan 2, její jemné dovednosti mají však  být dokonalejší. Nejlepším západním ekvivalentem jsou izraelské střely Spike.

Amogha 1 má poloautomatické na vedení k cíli (princip SACLOS). 

Amogha 2 je rovněž druhu SACLOS, má poloautomatické navedení přes rádiový datalink a je určena hlavně k odpalům z protitankových vozidel mechanizované pěchoty. 

Je vyvíjena nová generace ATGM Amogha 3. Ta se má již automaticky navést sledováním infračerveného obrazu cíle jako fire-and-forget zařízení. Rovněž má schopnost top-attack a je určena k odpalům pěchotou jako ručně přenosná zbraň. Raketa má po celém těle 12 výklopných směrových křidélek, neprozrazuje pozici odpaliště kouřem z výstřelu a má dva stupně motoru. Má dvojitě jištěné infračervené elektrooptické navádění. Bojová hlavice má mít schopnost probít 650 mm RHA  po poražení explozivního reaktivního pancíře,  co už při útoku shora dostačuje bohatě. Jedna raketa váží 18 kg. 

Pěchotní systém Amogha 3  je odpalován z trojnožky a dále sestává z velící odpalovací jednotky a z dálkového ovládání. V roce 2020 dokonce americký Raytheon měl oficiálně uznat, že Amogha 3 je stejně schopná jako nejnovější verze amerického Javelin anti-tank missile systému  a nabídl Indům spolupráci na vývoji nových takovýchto zbraní s dosahem 4 km. Bharat Dynamics souhlasil, avšak čeká se na vyjádření vládního institutu obrany DRDO.

Zdroje

https://www.globalsecurity.org/military/world/india/amogha.htm

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Prostořekost potápí lodě.
NSA, CIA