Rušička IED, Ammad Mk2

Anti Magnetic Mines Actuating Device
Threat removal system
Magnetická rušička min
Aktivní neutralizér magneticky spouštěných min z Izraele

Izraelský zbrojní gigant IAI vyrábí zařízení AMMAD, jakousi rušičku protitankových min. Za vývojem konkrétně stojí izraelská Elta, známý výrobce výdobytků prosazujících se elektromagnetickým vlněním (např. radary).

Ammad Mk2 je druhé dovylepšení přístroje, který pokud připnut na spodní čelní stranu tanků a pěchotních vozidel, iniciuje výbuchy skrytých min na zemi, které se spouštějí magnetickým kontaktem s vozidlem, které přes ně přejíždí. Tento iniciátor min tedy spouští miny, jež se nalézají těsně před vozidlem a nenechá vozidlo přes miny najet svým trupem. Miny tak vybuchnou dobrých 3,5 m před středem vozidla, kde by teprve napáchaly velkou škodu.

Systém generující magnetické pole nějakých 1,5 m před vozidlem již používá několik armád v nejzaminovanějších oblastech světa, typicky v Africe. Systém dovede pracovat v součinnosti se zařízeními jiných výrobců, která mají za úkol miny detekovat.

Celé zařízení sestává z několika boxů s emitory magnetického pole, jež dohromady váží 200 kg. Systém díky otevřené architektuře je uzpůsoben neustálým změnám trendů na vyvíjejících se bojištích. V současnosti dokáže porážet aktivně i pasivně iniciované miny. Výrobce dodává, že ho lze připnout téměř na jakékoli motorové vozidlo, přičemž není narušena jeho terénní ani žádná jiná schopnost. To nejdůležitější, co by mě nejvíce zajímalo, pokud bych takovou věc objednával, nám samozřejmě Izraelci zatajili: A sice, jestli je to samostatně fungující zařízení nebo jestli je nějak napojeno na palubní počítač vozidla, a jestli využívá jeho zdroj energie, nebo běží nezávisle na baterie. Však zajímavá věc každopádně.

Zdroje

https://www.iai.co.il/p/ammad-mk2

https://www.armadainternational.com/2017/10/iai-unveils-ammad-mk-ii/

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Nastala nová fáze průmyslové revoluce. Lidé už tolik nepotřebují ruce, aby se cítili kreativně.
Digitální Cestovatel