Amazon (BMC)

Multi Purpose armoured vehicle (MPAV)
Turecké střední víceúčelové obrněné 4x4 vozidlo

BMC, turecký výrobce autobusů a silničních tankerů s historií od roku 1964, se v posledních letech soustřeďuje na návrhy čtyřkolových vojenských vozidel, jakými jsou Kirpi, Vuran a Amazon. Pro laika vypadají všechny navlas stejně, budu se tedy věnovat jenom vozidlu Amazon.

Úkolem vozidla je přeprava personálu v bojových podmínkách, ochrana konvojů, ale vzhledem ke snadné konfiguraci vnitřku lze použít i speciální vybavení mise. Oficiální role určení zní: Střední transportér personálu. Všechna vozidla BMC se vyznačují vysokou balistickou ochranou a odolností vůči minám. BMC sice udává u Amazonu standardizovanou ochranu dle STANAG 4569, ale výrobce záměrně utajuje jaký level. Pouze naznačuje, že vozidlo je chráněno kombinací tělového a přidaného pancíře a podlahou tvaru V. Upozorňuji, že pancíř u kolových vozidel je utajován jen ve dvou případech: Buď je průlomový ve svém oboru a nebo spíše povětšinou, že ve svém odvětví stojí za starou bellu.

Amazon pojme sedm členů posádky. Každý má protinárazové sedadlo. Také prý každý z členů má na střeše svůj výklop umožňující lafetaci zbraně s ručním ovládáním pro všech sedm střelců naráz. To ale není blíže upřesněno. Vzadu jsou prostornější vzduchem asistované dveře. Prázdný Amazon váží 13 tun, má tedy užitečné zatížení pouhou jednu tunu, což trochu napovídá, že pancéřování bude vskutku velmi silné. Vozidlo může být vybaveno i 4 m vysokým teleskopickým stožárem se sledovací elektrooptikou, která údajně vidí na 20 km v takových podmínkách, kde prosté oko dohlédne na 10 km. Skrze tento stožár, výkonný alternátor a baterie je také Amazon připraven pro provoz obranných laserových zbraní budoucnosti.

Výška jízdy činí 40 cm a dovoluje mu brodit se bez přípravy vodou do 80 cm hloubky. Ke standardní výbavě patří automatické hašení, centrální kontrola tlaku v pneumatikách, dojezdové vložky v kolech, zadní přehledová kamera, tuby zadýmovacích granátometů, rušička IED, systém CBRN ochrany, samovyprošťovací naviják, kamufláž a 120 A alternátor a baterie.

Pohon tvoří vzduchem chlazený přeplňovaný vznětový motor Cummins ISB 360 o výkonu 360 hp (268 kW) spárovaný s plně automatickou šestistupňovou převodovkou Allison 3000.

BMC pro svoje 4x4 vozy vyvinul také svůj RCS - Remote Control System, pomocí kterého lze auto a všechny jeho přístroje ovládat vzdáleně na dálku 5 km. Toho se využije u konvojů při detekované bombě u silnice (IED).

Amazon je poměrně nový (2017) a tak ho testují armády Kataru a Turecka. Katar si ovšem již předobjednal 1500 kusů.

Specifikace

Hmotnost 14 t; délka 5,5 m; rychlost 120 km/h; dojezd 1000 km;

Zdroje

Oficiální:

https://www.bmc.com.tr/en/defense-industry/amazon

https://www.armyrecognition.com/idef_2017_online_show_daily_news/bmc_kirpi_amazon_vuran_armoured_vehicles_idef_2017_11505171.html

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Očekávaný zisk z výlučného postavení vlastníka patentu je stimulem pro snahu vynálezců přesto, že se v drtivé většině případů nedostavuje ekonomický efekt.
Abraham Lincoln