Aligator Master II

Multirole Armoured Vehicle
Slovenské obrněné vozidlo

Vývoj první generace slovenských obrněnců Aligator se táhne již od roku 1995 a po mnohých prostojích se první vyrobené kusy datují až k 2005. Vozidlo je určeno do rolí velitelského stanoviště, průzkumu, CBRN průzkumu nebo policie. Vzhledem k jeho vysoké konkurenci a průtahům v dodávkách o něm není mnoho známo. Z toho mála:

Aligator Master II je čtyřkolové pancéřované vozidlo s max. hmotností 12 tun a z toho s užitečnou nosností 3,1 tuny. Kapacita míst čítá celkem 11 osob (2 obsluha + 9 výsadek).

Střecha Aligatoru dovoluje instalaci lehkých zbraní, konkrétně kulometu ráže 7,62 mm. Na střeše je také šest tub zabýmovacích granátometů mířících kupředu. Posádka je chráněna filtračním CBRN systémem a vybavena klimatizací.

Motorem je vznětový šestiválec Cummins o výkonu 185 kW. Maximální rychlost činí skvělých 130 km/h s krátkými výstřelky až na 145 km/h!

Aligátor dělá čest svému jménu a dovede se brodit úctyhodnou hloubkou 1,5 m bez přípravy. S přídavnou obojživelnou soupravou dokáže dokonce plavat rychlostí 5,5 km/h. Samozřejmostí jsou pneumatiky s dojezdovými vložkami doplněné systémem centrální kontroly tlaku v pneumatikách.

Specifikace

Hmotnost 12 t; délka 5,5 m; posádka 2+9; rychlost 130 km/h; dojezd 700 km;

Zdroje

https://www.armyrecognition.com/slovak_slovakia_army_wheeled_armoured_vehicle_uk/aligator_4x4_master_light_wheeled_armoured_vehicle_data_sheet_specifications_description_information.html

https://militaryleak.com/2018/01/25/aligator/

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Pro pravého muže není nic horšího, než práce, o které ví, že ji dělá zbytečně.
C. S. Lewis