Alcotan & Vosel

Recoilless infantry weapon
Španělská bezzákluzová pěchotní zbraň

Alcotan-100 je bezzákluzová pěchotní zbraň odpalovaná jedním vojákem. Vyrábí ji španělská Instalaza (dnes pod MBDA) od 2003. Díky soft-launch dovednosti je možno její rakety odpalovat i ze stísněných prostorů, protože raketa je nejdříve vytlačena z hlavně tlakem plynů a teprve potom zažehne motor, aby neporanila střelce.

Její hlavní sílu tvoří palební řídící jednotka VOSEL M2 s integrovaným nočním viděním, která hlídá pozici a pohyb cíle, spočítá jeho trajektorii a ukáže střelci budoucí bod, do kterého má mířit, aby maximalizoval přesnost zásahu.

Rakety mají ráži 100 mm a podobně jako příbuzný C90 je to zbraň jednorázová. Pouze VOSEL je oddělitelný a tudíž znovupoužitelný.

Rakety ráže 100 mm mají hlavice s různými náložemi (protitanková kumulativní, tříštivotrhavá a protibunkrová). Narozdíl od C90 jde o zbraň s dvojnásobnou hmotností kolem 10 kg. Má také schopnost být odpalována dálkově. Používá se na pohyblivé cíle do 600 m a stacionární nebo plošné cíle do 1000 m.

Existuje verze NG s dosahem 1200 m.

Alcotan AT (protitanková hlavice) je tandemová a po poražení explozivního reaktivního pancíře má průbojnost 700 mm ekvivalentu RHA.

Zdroje

https://instalaza.com/producto/alcotan/?lang=en

https://www.mbda-systems.com/wp-content/uploads/2015/07/ALCOTAN.pdf

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Pokud s nimi budeme bojovat stejnými zbraněmi, budeme mít i stejné ztráty.
zbraňoví konstruktéři