Aktan (BMC)

Battlefield Aircraft Fuel Tanker
Turecký letištní  tanker

2019 představil  turecký výrobce BMC svůj vojenský pojízdný tankovací vůz  Aktan. Vozidlo je navrženo doplňovat palivo letadlům a vrtulníkům nepřetržitě, tedy i v lehkých bojových podmínkách.

Aktan  uveze 12000 litrů paliva a dovede dvě hlavní činnosti:  může pumpovat palivo ze svých nádrží příjemci,  ale také pumpovat palivo z jiného vozidla do  třetího  vozidla. Jedna jeho nádrž vystačí na doplnění paliva čtyřem letounům velikosti stíhačky.  Tato čtyři letadla navíc může zásobovat současně. 

Kostra vozidla je ze slitiny hliníku,  jeho nádrže mají mezistěny a celek nádrže se dá považovat za velmi jemně pancéřovaný a pokrytý ochrannou vrstvou,  která zabraňuje  vznícení paliva při průstřelu. Jeho palivové nádrže jsou kompatibilní s těmi na  železničních vagonech a celé vozidlo je transportovatelné vzduchem pomocí letounů  A400M.

Pojezdovým základem je 6 x 6 taktické kolové vozidlo původně konstruované pro převážení 20 ručních kanystrů.  Pohonem je přeplňovaný vznětový 10,8 l motor Cummins s šestistupňovou automatickou převodovkou Allison. 

Specifikace

Motor 434 hp; rychlost 90 km/h; dojezd 800 km; 

Zdroje

https://www.savunmahaber.com/en/bmc-unveils-aktan/ 

https://www.bmc.com.tr/en/defense-industry/logistic-support-vehicles/technical?tab=aktan

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

I cesta neúspěchu může být dlážděna dobrými úmysly.
z dokumentu o haváriích jaderných elektráren