Akrep II (Otokar)

Electric armored vehicle
Turecké lehké bojové vozidlo na elektropohon

Akrep II je sice prvním tureckým pancéřovaným elektromobilem, o tom není pochyb, ale s četností jeho výstav na vojenských veletrzích už to Turci přehánějí. Akrep II byl vyvinut tureckou společností Otokar a oficiálně představen 2019. Turci se nemohou nabažit jeho budoucnostního potenciálu z těchto jimi vyzdvihovaných důvodů:

Akrep II má vysokou pohyblivost při manévrování, nízký tepelný podpis, je tichý při vysoké rychlosti, představuje snížení logistické a servisní zátěže. To ho předurčuje pro bojové role jednotkám rychlé reakce, záchranným operacím, hlídkování, průzkumu a protivzdušné obraně.

Akrep II má náhon na čtyři kola a může být vybaven všemi nápravami řízenými, pak je ještě vhodnější do stealth misí. Upozorňuji, že to není nijak lehký švihák, jak obrázky naznačují, váží totiž 13,5 tuny! Akrep II je přitom konstruován vézt pouze klasickou posádku tří členů.

Posádce poskytuje 360° přehled díky oknům a soustavě kamer a zrcadel. Je plně klimatizován pro horké i chladné podmínky. Posádce poskytuje zařízení GPS i inerciální navigaci. Je vybaven samovyprošťovacím navijákem.

Může být osazeno zbraňovou stanicí až pro kanóny ráže 90 mm (!), počítá se také s laserovou zbraní. Nejpoužívanější však bude varianta s průzkumnou technikou a 12,7 mm kulometem. Posádka je ochráněna filtračním systémem CBRN ochrany a pro vlastní ochranu má soustavu kouřových granátometů.

Vozidlo se vyskytuje ve třech variantách pohonů: vznětové, elektrické a hybrid. Každá má patřičnou převodovku. Varianta elektromobilu je poháněna 24V Li-ion bateriemi DC AGM. Pohyblivost dále posiluje plně nezávislé zavěšení, ABS, dojezdové pneumatiky a centrální kontrola tlaku v nich.

Specifikace

Uveden 2019; hmotnost 13,5 t; délka 5,5 m; posádka 3; rychlost 110 km/h; elektro-dojezd 250 km;

Zdroje

https://www.edrmagazine.eu/otokar-collaborates-with-axletech-for-its-new-armoured-akrep-iie-electric-vehicle

https://www.army-technology.com/projects/akrep-ii-wheeled-armoured-vehicle/

http://www.army-guide.com/eng/article/article.php?forumID=3265

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

V Německu předmět není způsobilý patentové ochrany, pokud jej odborník mohl vytvořit, aniž byl vynálezecky činným. Teprve výkon vzdálený průměrnému odborníkovi zaslouží odměny v podobě udělení ochrany.
Karel Čada