ammo- AHEAD airburst

Je takovým druhem střeliva, jehož nálož cíleně detonuje uprostřed letu aktivována časovanou roznětkou. Cíl ničí oblakem submunice (nebo střepin). Je klíčová pro likvidaci cílů za překážkami. Tím se zásadně odlišuje od kontaktního střeliva vybuchujícího při dopadu na cíl nebo těsně nad ním. Nedostatkem je nižší průbojná síla a tedy nízká účinnost proti pancéřovaným cílům.

Dovoluje účinně likvidovat typicky pěchotu v obranné pozici kryjící se za zdí. Je také velmi účinná vybuchujíc uvnitř budov. Používá se jak u ručních zbraní, tak hlavně u 40 mm granátometů ale také u dělostřelectva. Tzv. “chytré granáty” jsou programovány těsně před výstřelem, aby vybuchly přesně po uražení určité vzdálenosti.

Počítač řízení palby a elektronický sledovací systém nebo laserový dálkoměr a lidský pozorovatel odhadnou požadovanou vzdálenost a ta je elektronicky vštípena každému projektilu zvlášť.

Rheinmetall AHEAD

Konkrétním druhem z poslední doby je např. švýcarsko-německá AHEAD munice od Rheinmetall Defence. Ta byla vyvinuta mj. ke klasickému účelu ABM ničení měkkých cílů za překážkou, ale zejména k ničení jakýchkoli vzdušných cílů včetně dopadajících raket a dělostřelecké munice.

Vystupuje ve více rážích s úměrným množstvím subprojektilů (152 až 330 kusů) ze slitiny Wolframu. Elektronická roznětka je programována systémem řízení palby až při opouštění hlavně. Spočítání času na roznícení probíhá podle naměřené úsťové rychlosti a vzdálenosti cíle. Až ústí hlavně skutečně obsahuje měřící a programující zařízení. Odhad a naprogramování obojí trvají 270 mikrosekund.

Zničení cíle následuje mnohočetným zásahem submunice z tohoto hustého kovu, přičemž výbuch projektilu ideálně proběhne těsně před zamýšleným cílem. Dopředu se počítá s 10 milisekundami potřebnými na vytvoření ideálního kužele ze subprojektilů (brokovnicový efekt). 

Výrobce připomíná, že k ničení cíle dochází principem kinetické energie původního projektilu rozvedené do stran subprojektily. Dílčí subprojektily samy nevybuchují, což je dnes nesmírně důležité z marketingového hlediska, aby to nekolidovalo s úmluvou o zákazu kazetové munice.

Rheinmetall doporučuje střelivo AHEAD jako ideální pro 35 mm revolverové kanóny Oerlikon, které jsou používány snad ve všech protileteckých kanónových systémech dneška. A také pro americký kanón Bushmaster III na principu chaingun. To z něj činí ideální střelivo pro CIWS (C-RAM) systémy pro nejkratší protileteckou obranu zhruba na vzdálenost 1000 m. Zároveň vystupuje jako standardní střelivo pro špičkové německé bojové vozidlo budoucnosti Puma.

Zdroje

https://en.wikipedia.org/wiki/Airburst_round

https://de.wikipedia.org/wiki/AHEAD_(Munition)

https://www.rheinmetall-defence.com/en/rheinmetall_defence/systems_and_products/weapons_and_ammunition/direct_fire/mittelkalibermunition/index.php

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

První kontakt bude tak nezvyklý, tak nečekaný, že nás něco takového ani vzdáleně nenapadne.
Nick Pope