Agni-5 (indický palcát)

Nuclear capable intercontinental ballistic missile
Indická nejschopnější mezikontinentální balistická raketa

Agni-5 (Agni-V) je nejnovější a nejschopnější indickou mezikontinentální balistickou raketou schopnou nést nukleární bojovou hlavici. Raketu vyvíjí indický  vládní  zbrojní institut DRDO (Defence Research and Development Organisation) od roku 2008. Agni-5 byla poprvé úspěšně otestována 2012 a indická vláda je pravidelně s nebojovou hlavicí testuje každé dva roky dodnes, kdy rakety dopadají do indického oceánu 5000 km od pevniny. Na tuto vzdálenost dosahu prý koncové těleso dopadne s odchylkou jen pár metrů. Během letu raketa dosáhne výšky 600 km.

Samotný nosič (raketa) je schopen dopravit bojovou hlavici do vzdálenosti 8 000 km. Na dosah 5000 km, což Indii vůči Pákistánu a Číně stačí, je to údajně s nejvyšší přesností zásahu v požadovaném místě. Raketa je ve svislé poloze vymrštěna tlakem plynů z pouzdra, načež zažíná raketový motor. Raketa Agni-5 je třístupňová na  tuhé palivo. Je mobilní po zemi prostřednictvím odpalovačů vezených na 6kolových náklaďácích Volvo s podvalníkem nebo 8kolových Tatra, z nichž je odpalována ve svislé poloze. 

Jako u strategických raket ruského původu jaderná nálož Agni-5 může spočívat v samostatně řiditelných hlavicích (MIRV), které po většinu letu cestují neseny raketou a při návratu rakety zpět do atmosféry se rozdělí a každá se řídí samostatně k jinému cíli. Agni-5 je hypersonická. Její rychlost může dle tvrzení indické vlády dosáhnout neuvěřitelných 24 Machů, což dělá přes 30 000 km/h.

O počtu nesených hlavic, typu navádění ani o pohonu se indická vláda však blíže nezmiňuje. To je pochopitelné právě kvůli pnutí mezi třemi sousedícími jadernými velmocemi. Snad akorát to, že raketa se v letu řídí vektorováním tahu a trajektorii kontroluje laserovými gyroskopy.

Specifikace

Celá raketa je 17,5 m dlouhá s průměrem 2 m a hmotností 50 tun. Nukleární nálož může být 1100 kg těžká.

Zdroje

https://missilethreat.csis.org/missile/agni-5/

https://www.republicworld.com/india-news/general-news/agni-5-key-features-heres-what-the-latest-addition-to-indias-arsenal-can-do.html

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Zdvořilost je způsob, jakým se ponižuje potenciální konflikt a mění ve spolupráci.
Zdeněk Pinc