Admiral APC (Roshel)

Armored Rescue Vehicle
Kanadské špičkové lehké obrněné vozidlo

Admiral je lepší variantou už tak dost dobrého vozidla Senator, který je lepší variantou základního Partisan od kanadského výrobce Roshel. Tato nová řada severoamerických vozidel byla odhalena 2018.

Všechna jsou čtyřkolové 4x4 obrněné lehké transportéry pěchoty. Balistická ochrana vozidla je ze všech stran odolná vůči zásahům z pušky Dragunov s průbojným střelivem. Podlaha ochrání proti výbuchu ručního granátu. Bohužel používají jiné standardy úrovně ochrany než STANAG, což by odpovídalo nějakému STANAG 4569 level 2,5.

Admiral celkem pojme 16 plně vyzbrojených vojáků(!). Vozidla disponují střílnami pro ruční zbraně, pokročilým uzamykáním, únikovými poklopy, externím kamerovým přehledovým systémem, výkonným osvětlením, sirénou, nesmrtícími zbraněmi na rozhánění povstání, a dokonce firma snad prý vyvíjí částečně průhledný pancíř z vlastního inovativního materiálu, který je stejně jako všechny její výrobky podrobován důkladné kontrole kvality v mezinárodně uznávaných laboratořích. Společnost Roshel se také chlubí úžasnou after-sales spoluprací a dovážením náhradních dílů kamkoli po světě. Z toho Čechovi plyne jediná zásadní vlastnost: Bude to drahé jako prase. To nás ovšem nemusí zajímat, protože my to nekupujeme, takže dál: 

Brzdy, zavěšení i hřídele jsou navrženy s úmyslem maximální dlouhověkosti. Pancéřován je i motor i výfuk. Vícevrstvá skla jsou tak výjimečná, že mají vydržet více zásahů z kulometu ráže 12,7 mm. Volitelnou výbavu tvoří pozorovací TV systém, naviják, automatické hašení, centrální huštění pneumatik, dálkové ovládání pro střešní zbraňovou stanici, infračervený pozorovací systém, hydraulické rampy a žebříky a CBRN systém ochrany.

Roshel vyvinul vlastní filtroventilační systém CBRN ochrany a k němu detektor přítomnosti inkriminovaných látek ve vzduchu, tj. detektor jedů, hořlavin i radiace. Dalším vlastním vylepšením je infračervený dálkový světlomet posilující dálkovou schopnost vlastních tepelně zobrazujících přístrojů.

Pohonem je osmiválcový 6,7 l vznětový motor o výkonu 330 koňů s šestistupňovou automatickou převodovkou. Jsou to vskutku asi nejlepší stroje svého druhu na světě, rozhodně nejinovativnější. Zajímavostí je také, že si je žádný zájemce 2018 nepředobjednal, takže naše dedukce, že to bude drahé jak blázen, byla správná.

Specifikace všechny záměrně utajeny

Rychlost 120 km/h; 

Zdroje

Oficiální: https://roshel.ca/armoured-vehicles/special-purpose-vehicles/admiral-apc/

http://www.canadiandefencereview.com/news?news/2559

https://www.motor1.com/news/267511/roshel-senator-apc-armored-suv/

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Smrt není žádná katastrofa, je to jen poslední strofa.
Radkin Honzák