Actros (Mercedes-Benz)

Heavy utility truck
Německý těžký vojenský náklaďák

Actros je největším ze sedmičlenné rodiny nejmodernějších vojenských trucků  Mercedes-Benz. Do armády nastoupil 2008. Kanadské ministerstvo obrany objednalo 90 kusů tahače.

Kabina je těžce pancéřována. V Kanadě je proto znám více jako AHSVS tedy Armored Heavy Support Vehicle System. Dalšími operátory jsou kromě armády Německa také Singapur a Finsko. Jsou využívány jako těžké terénní vyprošťovací vozidlo s jeřábem.

Actros je k dostání ve variantách podvozku s dvěma, třemi nebo čtyřmi nápravami. Náklad se pohybuje v rozmezí 6 až 18 tun. Také lze volit mezi třemi typy kabin pro posádku vystupňovanými podle armoru. Nejtěžší z nich poskytuje ochranu i zespod proti protitankovým minám do síly 10 kg TNT, balisticky je pancéřována na 14,5 mm AP podle moderního NATO standardu STANAG 4569 jako bojová pěchotní vozidla dneška.

8X8 varianta může být osazena množstvím motorů od 408 do 510 koňů. Samozřejmostí je ovládání tlaku v pneumatikách řidičem za jízdy.  Actros  se dokáže brodit vodou bez přípravy do hloubky 75 cm a s deep fording kitem až do 120 cm.

Německá preciznost která je zde matkou spolehlivosti se projevuje mj. ve vysoké automatizaci řízení. Je zde  Mercedes-Benz "Telligent Gearbox”. Řadící páka ovládá pneumatické zařízení, které teprve řízeno počítačem vyměňuje disky. Telligent Gearbox bere v úvahu hmotnost nákladu a jiné parametry a podobně jako systémem fly-by-wire vypočítá optimální mód motoru a zařadí nejlepší disk pro aktuální situaci. Řidič tak pákou pouze zadává příkazy gear-up a gear-down. Poloautomaticky také funguje inteligentní spojka, kterou řidič drží pouze dvě vteřiny a ona udělá co a jak dlouho je potřeba. Řidiči poskytuje sluchovou zpětnou vazbu a provedených akcích. Nic naplat, holt Mercedes je Mercedes. Toto jsou jen dvě největší vychytávky spolu asi s dalšími deseti, patentovanými Mercedesem. Ale nejsme zde motoristický magazín.

Nejznámějším konkrétním využitím v německé armádě jsou těžká vyprošťovací vozidla Wrecker, která budou sloužit speciálně vyprošťování a opravám nejpokročilejšího a nejtěžšího IFV/APC současnosti - německých vozidel Boxer.  

Specifikace

Uveden 2008; naložená hmotnost kolem 40 t; délka 10,5 m; řidiči 1+1; motor diesel 510 hp; rychlost 90 km/h; dojezd 900 km;

Zdroje

http://www.military-today.com/trucks/mercedes_actros.htm

https://en.wikipedia.org/wiki/Mercedes-Benz_Actros#Military_variants

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

K sjednocení lidí vlády potřebují vnějšího nepřítele. Když skutečného nemají, vynaleznou si ho, aby nás uvedly do pohybu.
Civilization 6