Active Denial System (ADS)
Non-lethal directed-energy weapon
Americký typ nesmrtící zbraně
ADS je typem zbraně se směřovanou energií vyvinutý U.S. zbrojařem Raytheon 2002-2007. Je navržen pro kontrolu perimetru či potlačení davů. 2010 byl nasazen v Afgánistánu avšak nesetkal se s bojovým použitím. Čína a Rusko vyvíjí vlastní obdobné zbraně.
ADS emituje úzký paprsek EM záření o vysoké energii na frekvenci 95 GHz s vlnovou délkou 3,2 mm. Nesprávně je proto nazýván mikrovlnnou zbraní. Zahřívá molekuly vody v kůži a tuku zasažených. Paprsek prostoupí oblečením a tkání do hloubky 17 mm. Způsobuje nejdříve pocit pálení, čímž donutí oběť opustit místo a žene ji požadovaným směrem. To nastává ihned a při teplotě 44-51 °C. Pokud vystavený neuteče, další působení zbraně mu může způsobit puchýře a nejhůře popáleniny druhého stupně.
Většina testovaných subjektů pocítila pálení do 3 vteřin a nevydržela do úprku déle než 5 vteřin. ADS má výhody dobrého směrování paprsku a rozlišování mezi jednotlivci např. schopnými a neschopnými opustit prostor. Hliníková vrstva odráží toto záření a poskytuje potenciál k výrobě ochranných obleků. Oběť která nemůže utéci je bohužel zcela vystavena dobré vůli střelce. Maximální oběť měla popáleniny druhého stupně na nohou, které vyžadovaly dvoudenní ošetření v nemocnici. Dlouhodobé dopady nebyly prokázány.
Od 2011 Raytheon pracuje na ADS II montované do letadel a vozidel a bude moci střílet za pohybu (např. v gunshipu AC-130J Ghostrider). Jako u všech nových zbraní však přichází riziko kontroverze v podobě strachu ze zneužití a užití např. při mučení.
Závěrem: ADS je tedy účinná nesmrtící zbraň pro rozhánění davů, nástupce vodních děl, gumových kuliček a paprikových granátů, protože dovede být lépe směrována a okamžitě zapínana/vypínána.
Jedno z prvních konkrétních řešení zbraně se jmenuje Silent Guardian. Je menší, pro pořádkové jednotky, ovládané joystickem. Paprsek má příkon 30 kW a působí do 250 m vzdálenosti.
Zdroje
https://www.flightglobal.com/us-special-forces-pursuing-ac-130-based-active-denial-system/117768.article
https://en.wikipedia.org/wiki/Active_Denial_System#Development