AT4

Recoilless disposable  anti-armor weapon
Švédská bezzákluzová víceúčelová pěchotní zbraň

Švédský Saab udává, že AT4 jeho nejúspěšnější protitankovou zbraní vůbec. Jednak se těší velké oblibě všech západních sil NATO a pro svoji efektivitu byla dokonce  její technologie importována armádou USA, kde dále vystupuje pod názvem M136. Jde o rodinu bezzákluzových protitankových zbraní odpalovaných z ramene a operovaných jedním  vojákem.  Saab Bofors Dynamics vyvinul první verzi již počátkem 90. let. 

Výsadou AT4 je lehkost, pročež je to zbraň pouze jednorázová (nelze přebít) a  nenaváděná.  AT4 dává pěchotě moc ničit pancéřované cíle a opevnění, ačkoli proti mohutné ochraně dnešních hlavních bitevních tanků je její síla neúčinná. Zbraň je menší lehčí levnější alternativou k ultimátnímu Carl-Gustaf tohoto švédského výrobce. Požadavek zbraní AT4 na co nejnižší výrobní náklady je pro tuto zbraň klíčový. Proto má například jednu zásadní nevýhodu zášlehu během odpalů, čímž je nebezpečná pro vlastní vojáky a nelze jí použít v omezeném prostoru např. při palbě z bunkrů. Tento zášleh zároveň demaskuje pozici odpalitele. Z tohoto důvodu později vznikla varianta AT4-CS (Confined Space), která již tuto nevýhodu nemá, ale za cenu snížené úsťové rychlosti střely z 290 m/s na 220 m/s. Naštěstí účinnost protipancéřové kumulativní hlavice (HEAT) nezávisí na rychlosti projektilu. Mechanická mířidla AT4 jsou podobná těm na útočným puškách. Ani po odpalu není znovupoužitelná a nelze ji znovu nabít. 

Zbraň AT4 vystupuje jako jednotný komplet hladké odpalovací tuby nabité jedním projektilem  a po odpalu ji člověk může zahodit. Jejím původním požadavkem na konci osmdesátých let bylo, aby AT4 prorazila pancíř a ještě měla devastující účinek uvnitř cíle. Postupem času se tato její víceúčelovost rozpadla do více dílčích požadavků,  pročež existuje více variant ATGM AT4.

V roce 2021 existuje celkem 6 variant AT4 s hmotnostmi mezi 7 až 9 kg a délkou kolem 1 m. Účinný dostřel se pohybuje od 300 m do 1 km. Výbornou vlastností je nízký minimální dostřel 20 m. Varianta s protitankovou hlavicí dokáže prorazit 460 mm pancíře v ekvivalentu homogenní oceli (RHA). Nejpozdnější verze AT4 se právě vyznačují již schopností být  odpalovány v omezeném prostoru. Ráže zbraně je 84 mm. Za svoji dlouhou historii bylo vyrobeno více než milion kusů protitankové pěchotní zbraně AT4 a je využívána snad všemi armádami v NATO plus mnohými jinými po světě.

Zdroj

https://www.saab.com/products/at4

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Nás je málo a vždy jsme se museli přikrčit na rozdíl od Američanů a Rusů, kteří odjakživa vědí, že ohřívají světovou polívčičku.
Radkin Honzák