AMPV (KMW, Porsche)

Armoured Multi-Purpose Vehicle
Německé vysoce kvalitní víceúčelové vozidlo

Za vysoce flexibilním víceúčelovým vozidlem AMPV stojí druhá největší německá zbrojovka Krauss Maffei Wegmann spolu s Porsche a dalšími s datem v roce 2007. Vyrábí ho Rheinmetall.

Prioritami vývoje byla pohyblivost, ochrana a modularita pro nesčetná speciální využití. Rolemi využití vozidla jsou všechny představitelné účely čtyřkolového desetitunového vozidla v zastavěných bojištích asymetrických konfliktů.

Základem je samonosná karoserie na rovnoběžníkových nápravách s dvojitým odpružením. Posádka čtyř až pěti pasažérů sedí v balisticky chráněné slupce s vícevrstvou protiminovou podlahou a má tak solidní zázemí pro obsluhu četných přístrojů v mission-modulech, pro něž vůz nese také pokročilé senzorové a komunikační vybavení. Vysoký stupeň automatizace a integrování přístrojů do jednoho snadně ovladatelného systému se snaží o maximální volnost v uvažování posádky v kritických podmínkách.

Pancíř je prý silný a utajovaný. Víme jen, že jde o pancíř kompozitní na ocelové kostře vozidla. Prý jde o nejlépe chráněné vozidlo ve své kategorii, takže pouze hádám, že ochrana bude na Stanag 4569 levelu 4 až 6. Při testech údajně AMPV ochránilo posádku před výbuchem 100 kg improvizované bomby z boku z 5 m vzdálenosti (!).

AMPV se pyšní schopností nést množství různých zbraňových stanic podle požadavků operátorské armády, výrobce upřednostňuje zejména FLW100 a FLW200 pro lehké kulomety do ráže 12,7 mm. Rovněž nákladní prostor je pod pancířem. Standardní výbavou je centrální kontrola tlaku v pneumatikách, dojezdové vložky, ABS, automatické řízení diferenciálů, nejnovější filtrační a přetlaková CBRN ochrana na technologii od Rheinmetall, klimatizace, automatické hašení, GPS a samovyprošťovací naviják. K pokročilejším vylepšením patří zvukový lokalizátor ostřelovačů (ASLS), kamerový 360° přehledový systém, také nejnovější Rheinmetall's Rapid Obscurant System (ROSY), halící vozidlo do vícespektrální kouřové clony. Časem se počítá také s převratným systémem aktivní ochrany AMAP.

Na videích od KMW lze vidět, že mobilita v sypkém pouštním a kopcovitém terénu je opravdu úžasná. V 2015 vozidla AMPV úspěšně absolvovala 30 000 km zkoušku v terénu hor v Chile v nadmořské výšce 4800 m. Poté si jeho variantu s těžkým kulometem objednaly speciální jednotky Polska.

Pohonem je vznětový motor Steyr se schopností jet na méně kvalitní vysokosírová a naopak vysoce kvalitní paliva, doplněn o automatickou sedmistupňovou převodovku ZF. Na palubě je také 150 A alternátor jako zdroj energie pro vnitřní zařízení. AMPV dovede překračovat svislé překážky o výšce 40 cm, příkopy široké 75 cm a brodit se bez přípravy hloubkou 85 cm vody. Rozsah pracovních teplot vozidla je nadobyčejných -46 °C až 55 °C.

AMPV je strategicky mobilní pomocí letounů C-130 Hercules a v podvěsu vrtulníků CH-47 Chinook.

Specifikace

Hmotnost 9,9 t; délka 5,34 m; posádka 4-5; výkon pohonu 272 HP/200 kW; rychlost 110 km/h; dojezd 700 km;

Zdroje

Oficiální: https://www.kmweg.de/systeme-produkte/radfahrzeuge/ampv/ https://www.rheinmetall-defence.com/de/rheinmetall_defence/systems_and_products/vehicle_systems/armoured_wheeled_vehicles/index.php

https://www.defence24.com/armed-forces/ampv-the-german-offer-of-a-multi-purpose-vehicle

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Práce se sama neudělá.
české přísloví