ALSV (Mahindra)

Armored Light Specialist Vehicle
Indické lepší HMMWV

Indická automobilka Mahindra, která od 1945 slaví úspěchy se svými terénními a obrněnými auty, se před 2019 rozpomněla na americké Humvee a koncem 2019 přišla s novým vozidlem, které rozhodně odcházejícímu U.S. HMMWV není nepodobné.

Prioritou vývoje ALSV byla modularita, snadná oprava a víceúčelovost. K tomu navíc vychází z továren obrněné kolem všech mobilitu zajišťujících součástí na STANAG 4569 level I a prostor posádky je obrněn na level 2.

Kapacitou je ALSV určeno vézt 4 plně vyzbrojené vojáky a dalších 400 kg nákladu. Indie počítá se jeho nasazením hlavně do bodových protiteroristických operací a obecně do operací rychlé odezvy. To zřejmě kvůli současnému trendu rostoucích musláckých teroristů v Thajsku, Malajsii a vlastně už i incidenty přímo v indických hotelích byla vláda překvapena a nedovedla je včas řešit.

Pohonem vozidla je 3,2 l vícepalivový vznětový motor s šestistupňovou automatickou převodovkou vyvíjející dohromady výkon 215 koňů. Celková užitná hmotnost ALSV je 1000 kg. Vůz má střešní výlez pro manuálně ovládanou zbraň.

Do standardní výbavy patří samovyprošťovací naviják, centrální huštění pneumatik, klimatizace a filtrační systém vzduchu pro mimořádně prašná prostředí a dojezdové vložky pneumatik schopny ujet 50 km.

Vůz ALSV ale lze objednat v plnohodnotné variantě s pátým sedadlem pro střelce, s pozorovacím a rádiovým komunikačním systémem, GPS navigací, s granátometem nebo těžkým kulometem jako se střešní zbraní, s kamufláží, s rozšířenými možnostmi konfigurace nákladového prostoru s nákladovou sítí a kolejnicemi.

Existují také specializované varianty rovnou postavené jako ambulance, jako APC pro 6-8 osob, jako muniční vozík nebo nosič 80 mm minometu.

Specifikace tajeny

rychlost 120 km/h; posádka 4 (8);

Zdroje

Oficiální:

https://www.mahindraarmored.com/armoured/apc/light-armored-specialist-vehicle.asp#gsc.tab=0

https://21stcenturyasianarmsrace.com/2020/02/19/armored-cars-mahindra-alsv/

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Uplatňování vynálezů je zápas s hloupostí, závistí, skrývanou zlobou a bojem se setrvačností.
Rudolf Diesel