ALCM AGM-86

Air-Launched Cruise Missile
U.S. dalekonosná řízená střela vzduch-země

Ačkoli potřeba takovéto zbraně byla v USA pocítěna již v 70. letech, stále se 500 kusů ALCM nachází ve výzbroji Spojených států. Pohnutka vývoje byla nabídnout strategickým bombardérům něco, co by dokázalo vyložit značnou část jejich palebné síly ještě daleko před hranicí protivzdušné obrany a bez poškození se vrátit. Má stále ještě smysl dnes, kdy se bombardéry už sice nepoužívají, ale k nesení podobných zbraní je užito víceúčelových stíhaček námořnictva. Od ALCM existuje řada variant lišících se poměrem bojové nálože a doletu, ovšem ta nejnovější AGM-86D byla aktualizována teprve v 2019.

Původní návrh za prezidenta Cartera byl příliš dlouhý pro nesení v trupu strategických bombardérů B-1A a tak střely nesl bombardér B-52 po 20 kusech. Dvakrát během vývoje ALCM hrozilo, že koncept bude opuštěn. Jednou kvůli střelám Tomahawk nesených v ponorkách, které funkčnost ALCM do velké míry nahrazovaly (ovšem ponorka není letadlo). Podruhé kvůli příchodu zřejmě nejlepšího letadla všech dob v poměru cena ku výkon: strategického vysoce nadzvukového bombardéru B-1B, který byl tak rychlý, že nepotřeboval tak dalekonosné střely. Avšak ani jednou k tomu nedošlo, ALCM se s B-1B Lancer dokonce nakonec zasnoubilo. Nakonec mají být U.S. letectvem používány až do 2030. Celkem bylo vyrobeno ke dvěma tisícům různých verzí, ale arzenál byl snížen na 500. 

Speciálně pro Válku v Zálivu jich bylo 600 přestavěno z jaderných na konvenční nálože. Ty se jmenovaly CALCM (Conventional Air Launched Cruise Missile) a nesly tříštivotrhavou nálož o hmotnosti 455 kg. Zdá se, že byly stvořené jen pro Irák, protože zde byly použity celkem ve třech válkách. Poslední však bombardovaly i Kosovo 1999.

Varianty střel ALCM jsou dlouhé kolem 6 m, mají výklopné nosné plochy s rozpětím 3,6 m, hmotnost kolem 1500 kg a nejdelší dolet 2500 km. Jsou poháněny turbodmychadlovým (dvouproudovým) motorem. Letí podzvukovou rychlostí. Mohou nést nukleární hlavici, která má potom mocnost 200 kilotun. Navigace střely je inerciální a v závěrečné fázi letu Tercom (Terrain contour matching).

Zdroje

https://missilethreat.csis.org/missile/alcm/

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Kdo umí předstírat, ten dokáže vládnout.
pořekadlo sicilské mafie