AJBAN LRSOV (NIMR)

AJBAN LRSOV
Long-Range Special Operations Vehicle
Vozidlo speciálních jednotek Arabských Emirátů

Toto speciální vozidlo dalekých výsadků vyrábí arabskoemirátská zbrojovka NIMR od 2015.

Patří do rodiny vozidel AJBAN, která zahrnuje pět specializovaných vozidel. Ajban má konvenční 4x4 rozvržení s motorem vpředu a prostorem pro výsadek vzadu.

Vozidlo LRSOV má centrálně montovaný těžký kulomet nebo granátomet na střeše. Po stranách střechy může být dále montována jakákoli ruční výzbroj na svislých čepech. Je konstruováno pro 4 členy posádky případně jedno přídavné sedadlo. Poskytuje vynikající 360° situační povědomí.

LRSOV může být doplněno o modulární pancéřování o nějž se snižuje užitná zátěž. V tom případě vozidlo váží 10,75 tun s užitnou zátěží 1,2 t.

Ze standardní výbavy jmenujme battery management system, noční vidění, sadu displejů, břišní pláty pancíře, boční balistické sady pancíře, C4I velitelský komunikační systém, vysokovýkonný naviják a samozacelující se nádrž.

Ajban LRSOV je poháněno diesel motorem o výkonu 296 hp při 2500 rpm. Má centrální dohušťování pneumatik a dojezdové vložky. Je zavěšeno na nápravě se dvěma rameny a využívá dvojobvodový air-over-hydraulic brzdný systém. Takto je navrženo na cestovní rychlost 100 km/h. Překračuje svislé překážky do 40 cm a zvládne 60% stoupání. Může se bez přípravy brodit do 1 m výšky. Vozidlo je přepravitelné uvnitř nebo v podvěsu vrtulníky CH-47 Chinook.

Vozidlo se všemi subsystémy je práce schopno v teplotním rozpětí -19 až 49ºC.

Specifikace Ajban LRSOV
hmotnost 5-8 t; délka 5,6 m; užitná zátěž 3t; max. rychlost po silnici 110 km/h; dojezd 700 km.

Zdroje

Oficiální stránky u výrobce:
https://www.nimr.ae/product/ajban-lrsov/

https://www.armyrecognition.com/dsa_2018_news_official_show_daily/edic_nimr_ajban_lrsov_and_ajban_440a_combat_vehicles_at_dsa_2018.html

https://www.army-technology.com/projects/ajban-long-range-sov/

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Vulnerant omnes, ultima necat - každá zraňuje, poslední zabíjí.
Pravdivější alternativa tvrzení, že co tě nezabije, to tě posílí.