9M120 Ataka

Anti-tank guided missile

Ataka je nejmodernější sovětská, dnes již zastarávající ruská, ale velmi slavná protitanková řízená střela (ATGM). Kódové NATO označení nese název AT-9 Spiral-2. Proslavily ji především všechny ruské bitevní vrtulníky,  které jsou jejím nejtypičtějším nosičem.  Existuje také jako samostatný protitankový raketový komplet s poloautomatickým naváděním  s rádiovým přenosem řídících povelů (SACLOS  po rádiu). 

Protitankový komplet Ataka  byl vyvinut ruskou konstrukční kanceláří KBM  počátkem devadesátých let, jako nástupce systému  9M114 Šturm-V. 

Nejnovější vývojovou verzí je Ataka-T, kterou používá slavné vozidlo BMPT  Terminator, nebo starší MTLB, s účinným dostřelem 400 až  6000 m. Raketa o průměru 128 mm, dlouhá 1,7 m, nese kumulativní protipancéřovou, tříštivotrhavou nebo termobarickou hlavici. Roznětka  spustí při kontaktu. Střela sleduje laserový paprsek a zároveň a směr je korigován  rádiem.  Je určena k ničení  tanků  s tehdy moderní  kombinací kompozitního a reaktivního pancéřování. Nejnovější verze dovedou postřelovat také pomalu letící vzdušné cíle. 

Varianta s nejdelším dosahem je 9M120D s účinným dostřelem 10 km. 

Nejsilnější varianta 9M120M prorazí 950 mm pancíře, v ekvivalentu k homogenní oceli (RHA). 

Řízené střely Ataka používají armády všech zemí světa, které jsou vyzbrojovány Ruskem. 

Zdroje

https://weaponsystems.net/system/521-9M120+Ataka

https://www.kbm.ru/en/production/ptrk/478.html

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Všichni jsme tak trochu divní a člověk by se měl bát těch normálních.
Sylvester Stallone