4GW - Válka čtvrté generace

Čtvrtá generace válečnictví
Fourth-generation warfare

Po pádu Sovětského svazu, kdy zmizelo válečnictví vedené obřími vládními činiteli, vyvinul americký aparát vojenských analytiků pojem čtvrté generace válečnictví, charakterizovaný stíráním hranic mezi politikou a válkou, mezi civilistou a vojákem. Popudem byl nově nastoupený trend, o jehož pravdivost se lidé dříve přeli a dnes jsou snad již přesvědčeni, že národní státy ztratily monopol na vlastnění bojových jednotek.

Velmi zjednodušeným přístupem lze říci, že jde o militarizovaná povstání, atentáty a taktiky vlastní asymetrickému vedení boje. 4GW se uchyluje k postupům na oslabení nepřítelovy vůle vyhrát, které jsou v tradičním pojetí války neakceptovatelné (např. terorizmus).

O konflikt ze čtvrté generace válečnictví se jedná, když má několik z takovýchto rysů:
Konflikt je složitý a dlouhotrvající.
Má nenárodní nebo mezinárodní základ.
Terorizmus, partyzánství nebo povstání byly taktikami boje.
Psychologická válka se vede médii, podkopávání nepřítelovy morálky skrz mezinárodní právo, útok na nepřítelovu kulturu.
Jsou používány i nevojenské formy nátlaku.
Děje se jako konflikt nižší intenzity.
Může chybět hierarchie, také síť financování a komunikace je rozptýlená.

Několik ozbrojených konfliktů poslední doby se událo jako útok násilného mimostátního aktéra vůči suverénnímu státu. Pokud si dosadíme za příklad Hizbaláh nebo Tamilské tygry, jasně vidíme, že duševní boj např. v posilování vůle bojovat třeba i sebevražednými prostředky, berou jako důležitější než fyzický boj samotný. Boj může být i nenásilný, jako např. Gándího povstání za nezávislost Indie, které vedlo morální válku v posilování kulturních norem a postojů. Nenásilné demonstrace Martina Luthera Kinga, kde byl stát vnímán jako tyran a boj založen na jeho ztrácení podpory obyvatelstvem.


Zcela zásadním prvkem je decentralizace. Nemusí zde být jednotná organizace, ale malé skupiny improvizovaných spojenectví.

Naopak stát jako centralizovaný silný aktér je může rozdělit a přinutit bojovat mezi sebou. U státu se mění posluchačstvo, může se točit třeba kolem náboženství, osobní cti, rodinných a kulturních hodnot, hackeři aj.

Zdroje

https://en.wikipedia.org/wiki/Fourth-generation_warfare

https://www.realcleardefense.com/articles/2017/01/25/4th_generation_warfare_is_groundless_110690.html


DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Prostořekost potápí lodě.
NSA, CIA