M&B 2 Bannerlord (2): cenné poznatky z dlouhého hraní modifikované verze
Tak předně nemodifikovanou hru MB2B vůbec nemá smysl hrát. Až teprve množina modifikací, které upravují a doplňují značnou část principů hry, dělá z MB2 Bannerlord nejlepší počítačově-herní počin posledních mnoha let. Jelikož mody jsou dostupné tak snadno z NexusMods a instalovatelné pouhým přesunutím do složky /Modules, v případě Bannerlordu se s vámi o nemodifikované verzi už asi nikdo nebude chtít bavit.
Uživatelsky komfortní kus softwaru
Na rozdíl od Warbandu, který holt byl prvotinou, je Bannerlord výborně řemeslně zvládnutým softwarem. Má na mysli součinnost mnoha dialogových oken najednou, která se navzájem neblokují. Můžete například sejvovat v cityscreenu, to je luxus nevídaný! V cityscreenu můžete escapem i zapnout hlavní herní menu a cityscreen se tím nevypne! Jinak řečeno vaše družina nemusí opouštět veselí velkoměsta, aby hráč prostě uložil hru.
Nebo: Těsně před útokem na město v siegescreenu můžete upgradovat jednotky a ještě celou věc sejvnout těsně před tím, než zahájíte útok. Můžete prostě jen zapnout vnořený pohled do inventáře družiny, ještě naposled zrevidovat výzbroj armády, klidně ji celou přezbrojit a to stále bez přerušení obléhání. To je přímo božské! O takových věcech se nám ve Warbandu a vlastně i ve většině jiných her ani nesnilo.
Stejně užitečné je to u správy armády a vězňů. Upgradovat jednotky, přeorganizovat armádu a vězně i popravovat lordy můžete v jakémkoli screenu, kde se to hodí, tedy např. u ransom brokera nebo v partyview nebo garrisonview. Nemusíte už jako ve Warbandu do inventáře podívat se na zbraně právě k dispozici, pak zpátky do 3D first person hospody, pak do partyscreenu upgradovat jednotky a zase do hospody a pak teprve kontaktovat ransom brokera. V Bannerlordu provedete vše naráz v jediném dialogovém okně u ransom brokera. Zdánlivá banalita, která by člověku ani nestála za řeč a přitom je to prostě geniální! Zásadně to šetří čas a ředí nudu. A s modifikacemi správy družiny jsou tam ještě lepší vymoženosti. V těchto ohledech se Bannerlord jako hra přibližuje spíše nějakému profesionálnímu kreativnímu softwaru.
Vězněné šlechtice uvidíte hned
Dalším doplňkem v cityscreenu resp. při pohledu do pevnosti je, že hned vidíte napsáno kolik vězňů tam zrovna dlí nebo jestli je vůbec někdo uvězněn. Nemusíte přepínat do 3D first person vězení a vyptávat se pořád strážných, jestli zrovna nemají někoho drženého ve vězení. Takový údaj už nemusíte krkolomně hlídat ani na mapě světa na ikoně města (zde se už na oplátku ani nevyskytuje).
Geografický přehled nemovitostí jako diplomatického kapitálu
Při jakémkoli dialogu vyjednávání s cizím lordem, ať již uvnitř hradu nebo v poli, můžete samozřejmě nabízet nemovitosti s lénem jako diplomatický kapitál při vyjednávání, jako každý správný feudalista. To bylo super už ve Warbandu / Florisu a v jeho Diplomacy modu, který se později stal standardem. Ovšem tam byl výčet fiefů pouze textový, takže při velkém království už jste nevěděli, co je co, a co je kde. Nějakému prdlavému vazalovi jste chtěli za odměnu svěřit zavšivenou mizernou vesnici, ale pojednou koukáte, že jste mu omylem darovali vaše dlouho piplané nejlidnatější město! V Bannerlordu už to hrozí méně a to díky prostému opatření, že před názvem obce je její obrázek, takže s přehledem víte, zda jde o vesnici, hrad nebo město. K dovršení dokonalosti jsou obrázky vykresleny i ve slohu kultury,k jaké původně náležely, co je nevýslovně skvělé. Na obří mapě světa si samozřejmě nepamatujete, kde leží každý z 50 hradů, ale podle přehledu jasně vytušíte, kde to tak asi zhruba bude, protože podle obrázku poznáte, zda jde o hrad muslimský, galský, franský, vikingský, římský či hunský. Navíc jsou všechny filtrovány podle kultury jíž náleží, takže je to přehledné a ne na přeskáčku. Díky tomu si můžete dovolit takové finesy jako násilné přemigrování obyvatelstva, jak to neslavně udělal např. Stalin s dnešními Čečenci, jejichž domovina byla tisíce kilometrů jinde. Takto kupříkladu přiděluji posledním pár muslákům věčně zamrzlá města na severu, abych je jako v zoo uchránil od úplného vyhynutí (ještě k tomu vlastní rukou!). Vikingy jsem na oplátku přesídlil do pouště a Huny jsem vykořenil z jejich tundrostepi a jako cikány je rozházel v hloučcích po celé mapě! Takto mají svých starostí dost a vaše říše pak zpravidla může prosperovat, za jejich současného skomírání, bez velkých válek. Tu a tam někoho zašlápnete, jiného pozdvihnete, abyste udržovali světovou rovnováhu. Je to způsob hraní si na boha v modifikovaném Bannerlordu 2020.
Ovládání 3D bojiště, samá chvála
A v bitevním módu chvála ovládání pokračuje. Naprosto skvělý je rychlý zoom, abyste pár desítek vteřin těsně před střetem viděli, jestli vzdálené přibližující se jednotky nepřítele v mlžném oparu jsou pěší nebo na koních. Jen by neškodilo ten zoomlevel udělat ještě o 15% vyšší. Poněkud zmatené ovládání bitvy ve Warbandu je nyní usazeno do pevných kolejí a plně funkční. Klávesami číslovek označujete skupiny jednotek jako pěchotu, lučištníky, jízdní lučištníky apod. Klávesami F rozhodujete zda mají postupovat, útočit zastavit či stáhnout se, nebo nastavíte přímo myší v 3D světě ukazatel, kam přesně na bojišti se má jednotka přeskupit a jak se má otáčet vůči nepříteli. Skvělé. O tom se zdálo hráčům taktických strategií již dvacet let a dnes díky Bannerlordu to konečně spatřilo světlo světa! MB2B je totiž první hrou, kde takové povely složité na výpočet fungují jasně, rychle, přehledně, bez chybičky a bez záseků.
Pauzovaný realtime koncept
MB 1 se podařilo ještě po třiceti letech dějin PC her nastolit úplně nový originální koncept. Vlastně uvedl nový žánr pauzované realtime strategie. Ještě si vzpomínám, jak jsem o tom onehdá referoval bratranci a ten se mě ptal, co je to za styl strategie: Je to realtime? Ne. Tak je to kolová? Ne. Cože??!! Je to pauzovaný realtime. Có??
Ano, vše ve hře se hýbe, pokud vaše družina cestuje po mapě, pak herní svět prostě běží. Jakmile se na mapě světa zastavíte, celý herní svět se zapauzuje. Vše tedy běží v reálném čase s vámi a jakmile vy nic neděláte, ostatní lordi a říše také nic nedělají. K dovršení dokonalosti tohoto principu hra může běžet i když čekáte na místě. Když vaše armáda čeká na místě, tak taky něco dělá, třeba regeneruje po bitvě, takže okolní svět může běžet. Svoji činnost a tedy běh celého světa jednoduše kontrolujete mezerníkem. Kliknete li na místo na mapě, vaše družina do něj začne pochodovat. Jakmile zmáčknete mezerník, celý svět se zastaví. Jakmile znovu zmáčknete mezerník, vaše družina čeká, nabírá síly do příštích bitev a svět se hýbe. Jakmile znovu zmáčknete mezerník, vše se stopne a vy můžete klidně odejít od počítače. Koncept je to geniální. Přesný mix mezi turn based a realtime strategií. Divím se, že to nikoho nenapadlo po třicet let předchozího vývoje PC her. O mixu ještě s 3D RPG a first person bojovkou nemluvě. K završení dokonalosti Bannerlord ještě nabízí dva módy rychlosti toku času. Většinou stojíte pouze o zrychlený mód a osobně bych pomalý mód úplně zrušil. Často byste si totiž přáli ještě třetí stupeň nejrychlejší. Velký nedostatek však je v tom, že zrychlený mód musíte neustále ručně uvádět v aktivitu a po každém zapauzování se vždy hra nastaví do výchozího pomalejšího módu a v options to nejde přenastavit. Toť veliká vada na kráse.
Široké možnosti ladění výkonu
On už MB1 byl v tomto na tehdejší dobu pokrokový. Tedy ne, že bych byl příznivcem herních notebooků, na nich nikdo hraní MB2 Bannerlordu asi neočekává, ale ani solidním strojům nemusíme dávat úplný záhul. Každá kapka výkonu se nám hodí především v poslední fázi hry, kdy se odehrávají obrovské bitvy s mnoha sty vojáků a tam se nám nejvíce hodí, aby se vypočítávalo pro každého co nejméně méně detailů.
Máme zde dnes moderní render reduction v podobě resolution scale, která nám umožňuje i na velkém monitoru používat nějaké klasičtější rozlišení, tak aby nevypadalo příliš zoubkovaně. Např. já používám ekvivalent max 1680 na 1050 i na velkých monitorech. U MB2B dávám zatím 80%.
Frame limiter!
Nutně nastavte frame limiter na max. 60 fps, protože víc nejspíš monitor stejně nevykreslí a lidský mozek určitě nepozná. Můj stroj to při prvním spuštění hnal do 240 snímků za sekundu, přičemž grafiku žhnula tak, že na mě ze spoda od počítače sálalo teplo. Proto jsem nastavil napevno 60 fps a je to výkonem super a počítač ani spotřeba se netůruje na maximum.
Až v poslední fázi snižuji detail vykreslení postav, stejně jsem je už všechny viděl a při masových bitvách zbytečně snižují výkon.
Máme možnost úplně vypnout stíny, což ve většině her dělávám.
Zmíněný character detail dávám na Very low, ten detail každé postavy ze čtyř set na bojišti je opravdu zbytečné vykreslovat.
MB2B nám navíc dává možnost snížit nároky na výkon i vlivem zvuku! Nastavím tedy syntézu zvuku na minimálních 64 Sound channels, ze kterých se skládá zvuk řvoucí armády. Stejně to minimum je vyšší než po mnohé roky dosud bylo maximum a stejně rozdíl mezi minimem a maximem syntézy ani nepoznám, snad jedině na výkonu procesoru, který to tím pádem zbytečně užírá.
Takže všechny zmíněné veličiny jsem dal na minimum popřípadě vypnul, pouze Battle size mám na 400 a Number of corpses na high. Jinak všechno na maximum, aby to vypadalo nejlépe, jak může.
Antialiasing si zatím užívám, dokud mi výkon neužírá, ale jsem připraven ho časem bez oželení vypnout.
Ve třetím článku o MB2B se detailně podívám na výčet a detail všech modů, které jsou podle mě k normální hratelnosti nutné.
Zdroj
Mount & Blade II: Bannerlord. TaleWorlds Entertainment. Microsoft Windows. PC game (early access). 2020.