DCPC Gaming

M&B 2 Bannerlord (2): cenné poznatky z dlouhého hraní modifikované verze

Tak předně nemodifikovanou hru MB2B vůbec nemá smysl hrát. Až teprve množina modifikací, které upravují a doplňují značnou část principů hry, dělá z MB2 Bannerlord nejlepší počítačově-herní počin posledních mnoha let. Jelikož mody jsou dostupné tak snadno z NexusMods a instalovatelné pouhým přesunutím do složky /Modules, v případě Bannerlordu se s vámi o nemodifikované verzi už asi nikdo nebude chtít bavit.

Nejlepší výbava ve hře?

Inu, se zbraněmi i zbrojemi je to v MB2B špatné. Zbraně jsou málo diversifikované, přitom je jich moc, ale všechny jsou na jedno brdo a mnohé také stojí za starou belu, o jejich ceně nemluvě. Nevím proč, ale neexistuje ani moc modů, které by nějaké předměty do hry přidávaly. Silnější brnění jsou v singleplayeru dokonce oficiálně uzamčena a musí se odblokovat pomocí minimodu. Ani poté to ale s jejich výběrem není o mnoho lepší, takže se musí dál modifikovat co do síly, ale ani poté to není s jejich armorem o moc lepší...

Zbraně bodné a na dlouhém bidle jsou na prd - malý damage a špatně se strefují do hlavy. Boje na koni jsou úplně na prd. Vrhací zbraně jsou pak doslova na hovno - malá zásoba, pomalý a krátký dolet. Výborný je pocit z rychlých luků, bohužel máme málo šípů, takže lučištníky to nutí nosit dva toulce, což zase znemožňuje nošení štítu. U zbraní obecně vzhledem k vývoji postavy a k vlastnímu kování je dobré upřednostňovat rychlost švihu nad damagem - ten je nakonec vždycky slušný. Velmi akční souboje jsou s krátkými vysokorychlostními dýkami zejména keltského typu (jako z Brytenwaldy). Palcáty jsou všeobecně dobré ale příliš krátké a nemají omračující efekt na lov zajatců, ale mám s nimi pokaždé dojem, že slušně procházejí blokováním.

Tedy jako nejlepší zbraně jsem vyhodnotil rychlé obouručáky, které zde na rozdíl od ostatních her nemají roli neohrabaných cvaldů. Kvůli masívnímu používání štítů Galy, jsou jenom proti nim nejlepší rychlé obouruční sekery. Ty se také dobře hodí k modu Cut through everything. Jednoruční zbraně vůbec nejsou špatné i když o něco slabší. Dávají však možnost používat štít, který v Bannerlordu na rozdíl od ostatních her skutečně je k něčemu platný.

Takže celkově nejlepší zbraní na otevřené bojiště je vlastnoručně co nejlépe kovaný obouruční meč - dlouhý a rychlý, zahnutá šavle má výhodu jako jenom sečná bez zbytečného bodání. Případně zakoupená Mountain Blade nebo Southern Broad Kaskara. Zbraně typu keltského Falxu by byly výtečné, kdyby nebyly nepoužitelné proti štítům. Naopak Cleavery by byly skvělé, kdyby nebyly tak pomalé.

Nejlepší odemčené modifikované helmy mají armor 65 a pak 80.
Brnění zde už nejsou ta krásná duhová, barevná, blyštivá jako ve Floris modu Warbandu. V Bannerlordu jsou matná až rezavá, bezbarvá, a nejlepší je Dummy Max Armor se čtyřmi hodnotami armoru na 55. Ano je takto programátorsky nazváno Dummy, protože chcípnout v něm může snad jedině blbec. Všechna zdejší brnění jsou bez půvabu - něco jako poblitá hovnama!
S nárameníky je to špatné, jsou nehezké s max armorem 18 a 22.
Rukavice se dají vybrat poměrně hezké s armorem 36 a 42.
Boty jsou vesměs nevzhledné s max armorem 42. Až na dvoje hezčí vypadají jako vytažené z prdele.
Koňské brnění má vyšší armor než lidské - 75 - a žádná nejsou tak pěkná jako ve Florisu.
Nejlepší luky jsou Fian a Vaeg, rychlopalné s nejvyšší rychlostí projektilu, spolu s nejsilnějšími šípy také Fian a Vaeg (dmg. +6!)
Štíty jsou všechny zhruba stejné, takže brát jen podle vzhledu orientální kavalerní, něco jako Steel Round Shield nebo Decorated Eastern.
Obouruční sekyry, jak říkám, vlastnoručně kované, volit buď excelující v rychlosti nebo excelující v damagi. Všestranně zdatné sekery jsou dobré jen na štípání klestí.

Volitelný systém autoupgradů z inventáře družiny

Je nepochopitelné, že něco tak velkého s tolika NPC postavami a s tolika předměty nemá funkci autoupgrade. Tím spíše, když všechny mody dřívějšího Warbandu k tomu směřovaly. Naštěstí tu od toho máme mod Equip best item, který činí automatické upgradování celé družiny snadným. Můžete dokonce uzamknout jednotlivé pozice předmětů pro každou postavu zvlášť, to je neuvěřitelné. Když si jste jisti, že daná zbraň je pro vaši taktiku tou nejlepší a postava si ji ani náhodou nemá vyměnit za jinou, locknete její pozici ikonou zámku. Takto nakonfigurováno probíhá upgradování zcela bezpečně podle vytyčených scénářů. O tom se nám u Warbandu jenom snilo a různé mody to dodatečně řešily každý po svém a každý blbě. Equip best item je prostě famózní drobná nápomocná modifikace, která vám ušetří hodiny času při upgradech celé družiny po nějaké zásadní bitvě se spoustou kořisti, kdy stiskem jediného tlačítka postava vyhledá nejlepší předměty z lootu do svých nezamčených pozic a okamžitě se jimi vybaví. Božské.

Jak s tréninkem jednotek?

Jednotky se bohužel automaticky nevycvičují. Není tomu tak, jako ve starém Warbandu, že vždy na konci dne se vám zobrazil součet zkušeností, které vaše armáda za ten den nabyla a účet kolik to stálo. Šlo tak pomalu upgradovat jednotky prostým čekáním. V samostatném Bannerlordu to nelze, takže vše se hraje na nabírání zkušeností pouze z bitev, což je pomalé. Spíše se hraje na vyšší level rekrutů, takže k vám do služby se poprvé dostanou už na vyšších levelech, ovšem musíte mít dobrou reputaci ve vesnici a u jednotlivých dědků, od nichž rekruty dostáváte, což je jeden z mála herních faktorů, který vás motivuje k procházení vesnic a k plnění jejich questů. Po vybudované reputaci ve vesnici vyroste jak level rekrutů, tak jejich počet.

Vzhledem k této skutečnosti je také jasné, koho brát jako vězně války z poražených armád. Pokud nejste ve stavu nejvyšší nouze, berte jen a pouze nepřátelské jednotky nejvyšších úrovní. Zaprvé stojí zdaleka mnohonásobně víc, pokud je prodáváte u ransom brokera, ale především z nich postupem času velmi pomalinku získáváte nejsilnější rekruty cizích kultur, k jakým se nikdy mírovou cestou nedostanete.

A aby všemu bylo učiněno za dost, naštěstí konečně tu máme také mod Xorberax's Training Field, který napodobuje chování Warbandu, takže krátce jednorázově vždy po třiceti hodinách odpočinku, můžete za peníze nechat trénovat jednotky v kterékoli městské aréně.

Nejpřehlednější inventář

Na rozdíl od Warbandu, je nakupování i organizování zásob velmi snadné. Předně máme všechno zboží v jednom sloupci, který je tříděný dvěma kritérii: Nejdřív podle typu produktu a typ je seřazen podle ceny. Navíc přesuny hromadného zboží jako obilí či dříví lze dělat jako na burze pouhým posunutím množstevního posuvníku doleva nebo doprava, na což obráceně reaguje posuvník toho samého zboží ve vašem inventáři. V reálném čase zde vidíte, jak se mění cena zboží v závislosti na množství. Takže skutečně můžete jako na burze nakoupit nebo prodat jen tu poměrnou část zboží do určité hraniční ceny tak, že s přehledem shrábnete pouze profit margin jako na burze. Můžete takto obchodovat stovky jednotek zboží mnoha druhů najednou a když jste s nastavováním hotovi, kliknete na tlačítko potvrdit transakci. MB2 Bannerlord je skutečně simulátorem burzy s komoditami.

Stejně jako u autoupgradu družiny je zde možnost zámku vámi zvoleného zboží v inventáři, po jehož uplatnění se dané zboží ignoruje ve všech transakcích. O tom se nám ve Warbandu jenom snilo a ani mody to nebyly schopny řešit, takže v inventáři byl při obchodování takový maglajz, že se na to polovina slušnějších hráčů vüsrala. Takže s tímto zámkem je správa inventáře, skladu a obchodování se zbožím snad nejlepší zatím ze všech PC her vůbec (vzhledem k obchodovanému množství jednotek). Tak ať žije Bannerlord, coby simulátor burzy s komoditami!

Kování

Jednoznačným ukazatelem kvality jakékoli zbraně je její cena. Nemusíte se obtěžovat porovnáváním každé z mnoha vlastností zbraní v inventáři. Prostě nejlepší je ten nejdražší kus. Vždycky. Dává nejvyšší DPS tedy damage per second. Samo rozhraní kovárny může být zpočátku matoucí, ale jakmile ho prohlédnete, je vám už navždy jasné a dále nestojí za řeč. Díky randomizéru můžete ukovat tisícovky zbraní, ale časem vám ty nejlepší zbraňové rysy a jejich hodnoty vejdou do podvědomí, takže už je budete volit manuálně a půjdete jen po těch nejlepších kombinacích. Nakonec budete kovat zbraně tak drahé, že je ani neprodáte. Nikdo na ně totiž nebude míti dost peněz a budete je muset prodávat způlky zadarmo. Najednou veškerou peněžní hodnotu všech věcí držených ve vlastnictví celé vaší karavany vyváží jediný předmět. V tu chvíli přestáváte být velkopřekupníkem s tucty obchodních mul se stovkami žoků chmele a s desítkami sudů pepře a stáváte se potulným kovářem cestujícím jen tak na lehko s demižony plnými zlaťáků a se čtyřsethlavou armádou po boku, pro kterého není problém tu či onde usadit se a založit si nějaké to vlastní království.

Tři kategorie koňů

Jako hrdina v inventáři své družiny nosíte mimo jiné i koně a domácí zvířata. Jak se ale různé druhy koňů projevují? Muly zásadně navyšují kapacitu nákladu, který může vaše karavana bez velkého zpomalení nést. Prostí koně se také takto projevují, kapacitu ale navyšují daleko méně. Stádo volných koňů navíc slouží tomu, aby pěchota a zajatci mohli cestovat na koních, čímž zvyšují rychlost pohybu družiny po mapě. Váleční koně jsou od toho, aby pomocí nich mohly být upgradovány nejpokročilejší jednotky na nejsilnější jízdní. Pak jsou tu neoznačení koně, na jejichž účel se mi nepodařilo přesně přijít. Vím jenom, že drobně navyšují jízdní výkony družiny, jako všichni koně označení přízviskem. Pak jsou tu Sumpter koně, kterých se vždy co nejdříve zbavujte, protože ty naopak výkony vaší družiny snižují.

DCPC Gaming
DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Zatímco v hrozivém světě živých vedou všechny cesty na hřbitov, v hrozivém světě nemrtvých vedou všechny cesty ze hřbitova.
DigCest