DCPC Gaming

M&B 2 Bannerlord (2): cenné poznatky z dlouhého hraní modifikované verze

Tak předně nemodifikovanou hru MB2B vůbec nemá smysl hrát. Až teprve množina modifikací, které upravují a doplňují značnou část principů hry, dělá z MB2 Bannerlord nejlepší počítačově-herní počin posledních mnoha let. Jelikož mody jsou dostupné tak snadno z NexusMods a instalovatelné pouhým přesunutím do složky /Modules, v případě Bannerlordu se s vámi o nemodifikované verzi už asi nikdo nebude chtít bavit.

Hospodaření se zásobou masa

Ovce a prasata můžete později v inventáři porazit a tím je přeměnit na maso. Dokonce když družina dlouho nemá co jíst, informuje vás, že to udělala sama. Proto není špatné, aby armáda s sebou vozila stádo domácích zvířat, jako to bývalo ve skutečnosti. Porážet na maso můžete nakonec i koně a velbloudy. Navíc maso se na rozdíl od Warbandu nekazí a znatelně vylepšuje morálku, takže na konzumaci jde vždy prioritně. Maso vám vždy sežerou ze všeho nejrychleji, ať ho máte třeba stovky kusů. Stejně jako ve skutečnosti se ani zde masem nikdy nepřejíte.

Zaplatíte čepicema

Také vás štve, jak v době koronaviru musíte v obchodech platit bezkontaktními kartami? Tak si představte, že po vzoru MB2B byste platili třeba čepicemi nebo turbany, jichž stovky obyčejně vozíte stále při sobě. Ano, ke konci hry jste neustále sužován problémem věčně přeplněného inventáře vlivem válečné kořisti z věčně vyhrávaných bitev. Máte tisíce smradlavých turbanů, špinavých hadrů a zažloutlých obvazů stojících pár korun, ztrouchnivělých dřevěných štítů a sekyrek ve stavu, že se snad sto let válely na dně mořském nebo co! Takže nejlepším řešením je vyměnit je za superdrahé, superkvalitní a lehké luky, kterými nestřílíte, ale mají pouze zúčtovací hodnotu v inventáři jako tvrdá měna, namísto stovek kilo smradlavých hadrů. Tuto směnu vám na rozdíl od reality každý obchodník rád umožní.

Popravy lordů, konečně!

Popravy NPC byly ve všech hrách vždy diskutabilní. Ne ani tak kvůli popravě samotné, ale kvůli tomu, že NPC byly ve hře nositeli nějakých veličin a jejich hodnot a pro správný chod hry musel být jejich počet vždy zhruba konstantní. Jakmile by se jejich počet skokově snížil, došlo by z pohledu automatizace k něčemu jako uzavřený systém se zápornou zpětnou vazbou. Zkrátka chod hry by se zastavil, protože by neexistovalo dost objektů k zajištění základních herních principů. MB2B je ještě stále dost mladý na to, abychom viděli, jak hra jako software tomuto čelí. Ale světe div se, popravovat cizí lordy můžete celkem bez omezení. Můžete prostě vyvraždit všechny nositele armád celé fakce a ta později podlehne nájezdům obyčejných loupežníků, protože prostě s armádami nebude mít kdo vytáhnout do boje! Bannerlord oficiálně prohlašuje, že je tomu čeleno uzavíráním sňatků a máním potomstva, takže lordové se zase obnovují jako v skutečném životě. Ano, to jistě také.

Ale po několikatýdenním testování poprav generálů celých říší vím, že hra si je čas od času prostě náhodně generuje. Dochází tak k chybám, kdy máte mezi zajatci už počtvrté třikrát popraveného generála hunů. Nebo dokonce, jelikož NPC asi mají pevně daná jména, jsem měl v družině zajatců několik instancí toho samého dědka! Jako by někdo měl vedle sebe tři Karly Čtvrté. Takže jsem je musel popravit všechny, aby dotyčná jedna NPC postava definitivně zmizela ze hry. Ještě budu sledovat, jak dlouho potrvá, než se znovu kdy kde a jak objeví. Nicméně vyhladit celé mocnosti popravou všech šlechticů konečně jednou lze (!) a to je rozhodně revolucí v herní scéně. Do doby MB2B to tvůrci her záměrně nechtěli umožnit z rozličných důvodů. Ano, hra vás sice penalizuje za popravy lordů věčnou nenávistí přeživších, ale pak pozůstalé rodině zase jednou za čas darujete dva tři zámky, deset závodních koňů, unikátní meč nebo stovky tisíc denárů a ony se ty diplomatické vztahy zase pomalu narovnávají! Takže super, super! Jako správný monarcha starověku popravujte jako zběsilí! Ve Warbandu, zejména pokud jste ho hráli nemodifikován, tak vás určitě trápilo, že vám obsadil hrad cizí vojevůdce, kterého jste už třikrát zavřeli do žaláře a zahodili klíče. On si ale klidně najednou odněkud přitáhnul s celou náhodně vygenerovanou armádou. Tento problém má v Bannerlordu konečně svoje realistické řešení. Také zde dochází k výše zmíněným respawnům, ale už holý fakt, že se tvůrci takto radikálně jali odvěký herní problém řešit, je jedním z nejzásadnějších důvodů proč si Bannerlord zakoupit.

Tak například čuramedány jsem zašlapal do posledního, to hadí plémě. Postupně zajal a popravil jsem jim všechny lordy. Když se pak díváte do seznamu jejich šlechticů, fotky popravených jsou černobílé a to byly všechny! Úžasný pocit. Jediné barevné (živé) bylo čerstvě narozené mimino následníka trůnu, které asi popravím hned, jen co dosáhne plnoletosti.

Vyvražďovat po meči nebo po přeslici?

Třeba u Hunů to platí jinak než u ostatních říší. Řada jejich vojevůdců je ženského pohlaví. Přitom se ale nedá říci že by jejich chlapi seděli v hradech a hráli deskové hry. U ostatních fakcí jsou to hlavně právě báby, kdo dlí na hradech, vlastní majetek a kují mocenské pikle, zatímco manželé jsou na vojenských taženích nebo za mřížemi čekají na vykoupení. Takže diplomatické hry se odehrávají především s bábami, se kterými se dá také více mluvit (holt jsou empatičtější). Mužští lordové jsou tvrdohlavě nepřístupní, zejména pokud jsou na vojenském tažení se svým vládcem říše. To se s nimi nedá jednat jinak než mečem. Konec konců, většinou hrajete za mužského hrdinu a hra nabízí další úroveň diplomacie přes dvoření, diplomatické sňatky s princeznami, podplácení bab za růstem reputace a ty pak mohou vyvinout vliv na svého manžela, se kterým pak lze leccos vyřešit mírovou cestou. Ano, lze to hrát jako textové užvaněné diplomatické erpégéčko, ale je to zdlouhavé, obtížné, neustále cestujete a hledáte lordy a způsoby, jak je přemluvit. Budování dlouhodobých vztahů je v Bannerlordu ještě obtížnější než ve Warbandu a i tam už to bylo maso. Čili na tento styl hry rozhodně stáhnout nějaké modifikace, které usnadňují budování osobních vztahů. A také budete pořád čumět do encyklopedie lordů a do logu, kde a kdy byl dotyčný naposled spatřen. Zábavné to je, ale s mečem v ruce to jde rychleji.

Zázračně nedořešená diplomacie

Ejhle po uzavření míru všichni zůstanou v base. Nevím zda to tvůrci udělali schválně a sledovali účel zajatců šlechticů jako diplomatického kapitálu, a nebo je to prostě nedořešený omyl. Je to ale skvělé. V míru tak vlastně pokračuje to, čeho jste válkou dosáhli a můžete dál vyjednávat výkupné šlechticů a výměny pozemků. Zatímco mnoho strategických her inklinuje k anulování diplomatické výhry automatickým propuštěním všech vězňů i navrácení pozemků ihned jen co uzavřete mír. Někde je vám dokonce uzavření míru vnuceno. V Bannerlordu se to více hodí ke slovům pruského vojenského teoretika, který říkal, že válka je pokračováním politiky. Také výtečně nedořešen zůstává mír za úplatu. Když jsou vyčerpáni válkou tak, že jim už nezbývá nic než holá řiť, můžete uzavřít mír s jakýmkoli lordem nepřítele, kterého zrovna potkáte a on vám nabídne dialog s posuvníkem peněžní hodnoty. Její velikost se však neřeší. Můžete uzavřít mír za 50 000 denárů, stejně jako dvě království mohou dohodnout mír za symbolický jeden peníz! V tom má ovšem prsty mod, který odhalím v samostatném článku o modifikacích Bannerlordu.

Správci hradů jen na dobu stavebních prací

Pokud máte v družině maximalizovaného hrdinu a dáváte si záležet na rychlém vystavení všech budov města, můžete ho zvolit jako správce. Otevře se vám seznam vašich hrdinů s procentuálním výkonem, o kolik bude stavění rychlejší. Při hrdinech maximalizovaných přes trainer se může rychlost výstavby zvýšit i o více než dvě stě procent. Pár dní se potulujete kolem města a hlídáte všechny stavby, aby dosáhly max. levelu 3 a poté hrdinu ze správy města opět stáhnete do své družiny, kde je vám jako bojovník užitečnější. K automatickému stažení hrdinů dochází i pokud je hrad dobyt nepřáteli nebo jste fief dali některému z lordů. Tím je hrdina stažen do civilu a časem ho naleznete přebývat v hospodě nějakého města. Stačí ho pouze znovu vzít do party a vyzbrojit, nemusíte už mu nic platit. Atributy má také zachovány.

DCPC Gaming
DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Revoluce není žádný dýchánek.
Mao ce Tung