El chupacabra – tajemný (fiktivní?) tvor Portorika až Brazílie
Báječná historka ze střední Ameriky pro senzacechtivé turisty a milovníky tajemna. Neplést se zvířecí chupacabrou texaskou a mexickou: jihoamerická bytost je, jak se zdá, humanoidní. Teorie, že tento tvor je mimozemského původu a zřejmě je do Portorika přitahován astronomickou observatoří Arecibo, která ho nenechává klidným. Dle jiné teorie je výsledkem tajného biologického experimentu USA v izolovaném prostředí Portorika, které je někdy označováno jako 51. stát USA.
Atraktivní báchorka s asi reálným základem
Spíše si myslím, že se daleko více bojí, že Portoriko ztratí své bájné zvíře a posléze i turistickou atraktivitu. Čím si potom budou chudí zemědělci přivydělávat na chléb, když už se jim tam nebudou hrnout davy samozvaných lovců čupakaber z celého světa? Proto by bylo lepší živou chupacabru chytit, držet ji na živu v zajetí a ukazovat za těžké prachy co nejvíce lidem. To by byl vskutku trhák!
Je to stejně jako se všemi senzacemi
Oficiální chupacabra vyšetřovatel Jorge Martin musí být ve svých tvrzeních také velmi střízlivý, chce-li si udržet dobré jméno u seriózního tisku a v oficiálních kruzích. Já si tedy myslím, že už seriózní pověst dávno ztratil, ale on zatím ví, že ne, a pokud nadále předkládá nějaké senzační informace, pak vždy buď cituje vesničany nebo mluví v uvozovkách. Například takto tvrdí, že se dozvěděl, že americká vláda udržuje na Portoriku nějaký kontakt s mimozemšťany. Jaký a proč ale neví. Také přiznává, že seriózní vědci se do těchto případů nepustí kvůli podivné povaze těchto případů. Kupodivu však také tvrdí, že chupacabry zabíjí své oběti jakousi formou eutanazie, tedy nikoli samotným prokousnutím krku. Skoro jakoby chtěly, aby zvíře co nejméně trpělo. Vypráví také o chybějících orgánech obětí. To by zase hrálo dohromady se známým jevem mrzačení dobytka v severní Americe. Schellhorn dále popisuje jeden případ, kdy chupacabry jistému farmáři na okraji pralesa zmasakrovaly holuby. Čupakabra nějakým způsobem otevřela dveře vnější klece a poté i dvířka všech dílčích klecí. Po vysátí všech holubů zase dokonce všechna dvířka pozavírala. Takže je chytrá přinejmenším jako naše kočka, ta by to v dané situaci udělala zrovna tak.
El Junque a Barranquitas
Většina těchto případů se odehrává kolem oblasti pralesa El Junqe. Lidé tu prý odjakživa vídali pobíhat malé tvory tohoto typu. A jak se řádění čupakaber stupňuje, tisk i veřejnost se o tento fenomén velmi zajímá. V určitých chvílích docházelo i k masové panice. Jednou prý podle Jorgeho Martina došlo k 70-ti případům zabitých zvířat v jednom dni. V ten den prý také došlo k mnoha případům pozorování ufo. Centrem těchto událostí bylo město Barranquitas. Poplašné zvěsti šuměly éterem v rozhlasovém i televizním vysílání místních stanic. Vláda nasadila do vysílání psychology, aby lidem poradili a uklidnili je, protože mnozí rodičové se báli posílat děti do školy.
V jiném případu skupina farmářů pracujících v pralese údajně narazila na skupinu čupakaber ničících bambusový háj. Když do lesa vystřelili, našli prý modrou, krvi podobnou tekutinu, která potřísnila dříví. Ovšem kde ta krev je a proč nevzali vzorek na rozbor, o tom už se nemluví.
Kontrola úřady, opět jedna konspirace a důkazy žádné
Jorge Martin se od jistého okamžiku netají svým názorem, že portorické úřady dostaly příkaz skrývat pravdu ohledně čupakabry od vlády spojených států. Hlásá tak ve víře, že se jedná o tajné biologické experimenty. Federální úřady Spojených států jsou v tom prý zapleteny od začátku. Díky zvláštnímu politickému vztahu mezi Portorikem a USA je většina portorických vládních úřadů, jako třeba ministerstvo zemědělství a armáda kontrolována vládou spojených států. A konspirační teorie jako prase je na světě. Tentokrát je prý předmětem utajení to, že portorické ministerstvo zemědělství dostalo ze spojených států analýzu látek, které byly odebrány z tkáně nalezených zabitých zvířat na Portoriku. Analýza prý zjistila přítomnost nějakých enzymů, které byly člověku neznámé. Tyto enzymy měly mít souvislost s absencí krve a absencí posmrtné strnulosti. Farmáři si to vysvětlují tak, že chupacabra vstříkne tyto látky do těla oběti, aby ji pak jako pavouk mohla lépe vysát. V tomto směru vláda podle Martina záměrně popírá existenci nekalých jevů, protože vidí přímou souvislost s výskytem jevu ufo a jevu mrzačení dobytka známého z USA. Takže: Jediná oficiální zpráva neexistuje, kdy měla dojít, kdo ji přijal a kde teď leží, se neví. Jenom samé řeči do větru.
V pralese El Junque se to vůbec hemží činností ufo, zvláštními kovovými předměty i vojenskými džípy, které posléze rozhánějí udivené turisty. Vždyť na tyto motivy v tomto prostředí byl natočen nejeden díl seriálu Akta X. Spekuluje se také, že mimozemšťané tam mají vlastní základnu. Ať tak či tak, mnoho lidí věří, že Portoriko je využíváno jako testovací zóna. Spousta amerických úřadů tu má své pobočky a podle další teorie je celé Portoriko takovou velkou živou pokusnou oblastí, kde se potajmu studuje soužití lidí a mimozemšťanů a jak jejich vzájemná setkávání ovlivní chod společnosti. Dokonce prý byly viděny případy, kdy chupacabry držely za ruce malé děti, které z toho ještě neměly rozum.
Další teorie říká, že mimozemšťané se do Portorika stahují kvůli přítomnosti observatoře Arecibo, která jim nedá spát. Chtějí zjistit proč vysílá signály do hlubokého vesmíru. Jorge Martin ale nakonec dodává, že podobní tvorové jsou i jinde na světě a vlády je sledují už dlouho. A dokud bude pokračovat mrzačení zvířat a jiné tajemné úkazy, budou obyvatelé Portorika nadále žít ve strachu.Končím, dál už nemohu. Film dále pokračuje už jako bulvární duchařina. Je to zase omílání tajných základen, světel na noční obloze, těl humanoidních mimozemšťanů, zkrátka barevné líčení upovídaných fantastů.
Cimrman: Bezbarvé nicneříkající tlachání upovídaného starce
Poslední část filmu se už zabývá pouze pozorováním světelných objektů, mimozemskými loděmi a únosy lidí mimozemšťany, což podle mne ukazuje také směr, jakým na tento jev nahlížet. Několik pravdivých, ale nejasných nálezů sice existuje a dál už se jen vrší šlendrián a duchařina. Kdyby se Portoričané pozastavili někde uprostřed a nezacházeli do oněch stoprocentně domyšlených krajností, byla by to pěkná záhada... Něco se tam bezpochyby děje a když tomu kdo chce věří a vidí v tom něco víc, tak je mu poskytnuta živná půda. Jinak bych ale fenomén chupacabra pokládal za portorickou šílenou kuriozitu, kterou si ostrované na základě několika nejasných nálezů vymysleli, aby oživili své nudné životy a přičarovali si vyšší turistický ruch.
Zdroje
TV dokument. Akta UFO 5. Chupacabra, mimozemský kontakt. UFO Files. Dir. Bruce Burgess. Viasat Explorer, 2004. USA
Divadlo Járy Cimrmana. Dobytí severního pólu (divadelní záznam). Dir. Ladislav Smoljak. 1991. DVD. Bontonfilm 01.05.2007
Divadlo Járy Cimrmana. Němý Bobeš aneb Český Tarzan (divadelní záznam). Dir. Ladislav Smoljak. 1997. DVD. Bontonfilm 01.12.2002
Svatba upírů. Dir. Jaroslav Soukup. 1996. DVD. Bontonfilm 13.06.2012