El chupacabra – tajemný (fiktivní?) tvor Portorika až Brazílie
Báječná historka ze střední Ameriky pro senzacechtivé turisty a milovníky tajemna. Neplést se zvířecí chupacabrou texaskou a mexickou: jihoamerická bytost je, jak se zdá, humanoidní. Teorie, že tento tvor je mimozemského původu a zřejmě je do Portorika přitahován astronomickou observatoří Arecibo, která ho nenechává klidným. Dle jiné teorie je výsledkem tajného biologického experimentu USA v izolovaném prostředí Portorika, které je někdy označováno jako 51. stát USA.
Postoj úřadů a policie
Oficiální postoj úřadů k incidentům s čupakabrou je nekomentovat, nehodnotit a mlčet. A to buď z málo pravděpodobného důvodu, že něco samy vědí a zatajují to vědomě, nebo z důvodu spíše pravdivého, že je to zkrátka atraktivní, lidem živená historka a tudíž k tomu úřady oficiálně prostě nemají co říci, protože to prostě neexistuje. Ať tak či tak, v každém případě pak mlčí proto, aby se jakýmkoli vyjádřením nešířila další panika.
Bývalý starosta neuvedené portorické vesnice José Soto se rozhodl vystoupit s prohlášením, že se tak jako tak jedná o mimozemšťany, byť je to sebevíce podivné. Vyšetřoval to prý již před lety jako policejní superintendant a tlumočí současné stanovisko policie tak, že policie nemá prostředky, aby se podobnou věcí zabývala. A jelikož vždy umírala pouze zvířata a ne lidé, tak se na to policie prostě vykašlala. Pro mne je to zcela pochopitelné, neboť sám bych se v kůži portorické policie nezachoval jinak.
Zvědavost místních lidí však neznala mezí a vedla i k různým nebezpečným výpravám do lesa, ve snaze tvora za každou cenu chytit. Vedoucí krizového štábu došel ke dvěma závěrům, kdy vlastně opakuje pohledy předchozí: Tvor buď pochází z jiné planety a nebo je výsledkem nějakého pokusu federální vlády, který probíhal na vojenské základně v pralese El Junqe. Starosta sám k tomu dodává, že si ani nepředstavuje, že se jim to podaří chytit. "Není to normální zvíře a má zvláštní schopnosti a prokazuje výjimečnou inteligenci a schopnost zdrávo vyváznout z jakýchkoli lidských nástrah." Říká, že na chycení toho tvora nemají prostředky, dokud jim armáda neposkytne nějakou novou technologii. Krizový štáb se údajně vydává do terénu po každém hlášeném případu zabitého domácího zvířete, ovšem při takto hojně přibarvovaných báchorkách se nelze divit, že je to fyzicky i finančně vyčerpává. Cílem vesničanů je jednu čupakabru chytit a udržet ji naživu. Bojí se totiž, že armáda čupakabry chytí a odveze bůhví kam. Tak to, si myslím, je strach zcela oprávněný. Sám bych v roli armády také nic lepšího neudělal.