X:Rebirth: Úvaha - trestání hráče za věrnost?
V následujícím článku popisuji své nadějně dlouhé a stále únavnější čekání na nové pokračování nejlepšího vesmírného, bojově-ekonomického, budovatelsky-obchodního, strategicky-válečného simulátoru dosud. Dalšího oficiálního následníka X3R, X3TC a X3AP, přímo z dílny původního výrobce, německého Egosoftu. Hodnotím mé první shledání s něčím, co se mělo honosit názvem X4 a to konkrétně v první velké DLC opatchované verzi Teladi Outpost (X:Rebirth v3.0). Těšil jsem se na to jako snad každý fanoušek série, jako medvěd na med. Jaké však bylo moje překvapení z X:Rebirth, které se už po prvních hodinách hraní stále zřetelněji měnilo v úděs, o tom blíže v následujících odstavcích. Nepokouším se o recenzi, spíše jde o shrnutí postřehů a faktů o hře v době vydání na přelomu 2014/2015.
Lze jenom chválit audiovizuální zpracování hry, které je na soudobé špičce. Grafika je jedním slovem úchvatná a zasazení hráče do vesmíru X:R je prostě dechberoucí. Asi nenajdete na internetu článek, který by toto kritizoval. Herní principy a celé fungování obsahu ve hře však nutí pisatele dívat se kritičtější optikou.
Dojem 1 - nehotové
Tragický pokus zfušovat něco nového či prostě záměrný výsměch hráčovi do očí? Kvalitně propracovanou herní sérii vesmírných simulátorů X3 jsem nadšeně hrál celé roky od X3 Reunion přes Terran Conflict až po Albion Prelude. Časem jsem si i vypiloval vlastní selekci modů a moje nadšení z precizně odvedené německé práce neznalo mezí. Bylo to výborné, bezkonkurenční. Koncept hry fight-trade-think-build byl splněn na jedničku a dokonce definoval výši laťky ve svém žánru.
Přece jenom časem po technické stránce už X3 bylo zastarávající - ani ne tak grafikou, spíše malé herní sektory, neschopnost využít více procesorů a jednotlivě konfigurovat parametry modifikací působily ve střední a pozdní hře znatelně chybějící framerate.
Nikdo jsme nečekali nic jiného než prostě X3 -> X4
Ta herní série s vymakaným svébytným herním světem byla skvělá, a každý hráč od nově připravovaného X4 tedy X:Rebirth nečekal nic jiného, než stejný koncept v lepší grafice, ve větších prostorech a se stabilnějším framerate. S tímhle jsme se na nový díl těšili, takto jsme s tím počítali a s tím jsme do toho šli. O to větší však bylo zděšení hráčské komunity, když byl X:Rebirth konečně vydán a vyplulo na povrch, o co se jedná za doslova přerod.
Herní magazíny kolem vesmírných simulátorů se točící se otřásaly v základech a naštvanými až nenávistnými recenzemi hry se internet dodnes hemží. Nenechal jsem se touto vlnou strhnout a řekl jsem si: Má to být celý přepracovaný koncept, tak to musí mít počáteční chyby. Počkám si tedy na několikátou doupravenou verzi, která snad už bude odladěná a dobře hratelná. Toto se však přátelé nestalo. Ačkoli nyní testuji až verzi 3.0 s free datadiskem Teladi Outpost, moje znechucení, stejně jako u jiných hráčů nezná mezí.
Vidina nepřekonaného Freelanceru od Microsoftu
Na hře je jasně patrné, že tvůrci chtěli udělat jakýsi Freelancer 2, ale těžce se jim to nepovedlo. Freelancer, dnes již stařičká hra od Microsoftu byl cenami ověnčený dokonalý mix mezi vesmírným simulátorem a sci-fi rpg dobrodružstvím, jehož věhlas sahal do nebes a jehož hráčská komunita marně volala po pokračování. (To se sice teď připravuje jako Star Citizen, ale o tom jindy). Taková hra se prostě povede jednou za deset, možná za dvacet let. Egosoft, tvůrce herní série X Universe si toho byl vědom a chtěl tedy toto veřejné přání naplnit. Kdyby se mu to povedlo, měl by nadosmrti vystaráno, ovšem těžce se spálil.
S freelancerem má X:R společný snad jen first person pohled při pěším prozkoumávání vesmírných stanic. Ve freelanceru stručný a účelný, zde spíše pro ozdobu a obtěžující.
Spojitost světa je ta tam
Nadto všechna předchozími díly a roky ladění vypilovaná komplexnost předchozího X universe je však pryč. Podobnost či návaznost na X3 koncept skoro neexistuje. Po třetí verzi dost zásadních oprav od výrobce, se obávám, hráčská obec asi nad čtvrtým pokračováním série vesmírných simulátorů X Universe zřejmě zlomí hůl. Takže jestli se výrobci (Egosoftu) věnovaný čas ani peníze už nikdy nevrátí, stane se hra opomíjenou herní mrtvolou namísto nadějného potenciálu šampióna. Potenciál bezesporu má, ale zatím katastrofálně nedokončený.