DCPC Gaming

Far Cry 3 Ziggy's mod dělá z tropického ráje hutný realistický vojenský simulátor

Původní Far Cry 3 bylo sice skvělé, dechberoucí, ale přiznejme si, replayabilita byla nízká. Po dokončení hlavní dějové linie nebo osvobození všech ostrovů už nebylo proč se ke hře znovu vracet. Modkompilace (sladěné sbírky nejlepších modifikací), si vzaly za úkol, tuto vadu na kráse řešit a každá trochu po svém. Ziggy's Mod se hlásí jako rebalance mod a nabízí tuhý vojenský simulátor pro hardcorové fajnšmekry.

Původní FarCry 3 bylo sice skvělé, dechberoucí, ale přiznejme si, replayabilita byla nízká. Po dokončení hlavní dějové linie nebo osvobození všech ostrovů už nebylo proč se ke hře znovu vracet. Modkompilace (sladěné sbírky nejlepších modifikací), si vzaly za úkol, tuto vadu na kráse řešit a každá trochu po svém. Ziggy's modgy's Mod se hlásí jako rebalance mod a nabízí tuhý vojenský simulátor pro hardcorové fajnšmekry.


Na slovo rebalance už jsem začal být alergický. Protože jak může jeden uživatel rebalancovat hru po svém tak, aby vyhovovala většině ostatních hráčů lépe než originální hra, kterou tým tvůrců ladil do dokonalosti možná rok?

Musím ale uznat, že tvůrci Ziggy's modu se to docela povedlo. Nabízí dokonce tři svoje verze modu odstupňované podle obtížnosti, přičemž ale už ta první – casual je už dost obtížnější než původní hra. Každá vyšší je více a více osekaná o prvky usnadňující hráči navigaci terénem a je tedy těžší, chudší a realističtější.

Přistupme tedy k modu Ziggy's mod casual, který toho nechává nejvíce z původní hry a zároveň přináší nejvíce změn.

Rychlost navýšena

Jak auta, tak vlastní běh hráče je mírně rychlejší. Pohyb terénem byl ve FarCry 3 unylý až zdlouhavý. Nyní je to mírně, ale opravdu jen mírně lepší. Na šustění listí při zběsilých průjezdech džunglí je rychlost znát. Nízké buginy už jezdí opravdu divoce a stává se z nich vyhledávané přibližovadlo. Mám dojem že všechna auta i do prudkých svahů lépe táhnou. Vozidla především dobře akcelerují při rozjezdech z místa. Prostě zacvaknete dveře, šlápnete na to a jedete!

Stejně tak rychlejší je popobíhání pěšky. S pistolí rychleji než s kulometem v ruce a asi o bezvýznamných 15% rychleji. Znát to ale je.

Reforma zbraní

Úplně předělány jsou nikoli vzhled a zvuk, ale parametry zbraní. Zbraně jsou svými hodnotami srovnány na skoro stejné kvality, což je suché ale logické. Kadence a síla zbraní na dálku jsou vyšší – např. kalachem sundáte srnku dvěma ranami. Takže síla na lov báječná, připadáte si jako v reálu. Střelba proti lidským nepřátelům (pirátům) je sice slabší, ale přecejen mnoho účinnější než originál. Prostě s puškou v ruce si připadáte bezpečně i proti kulometnému džápu nebo čtyřem pirátům, což v originálu neplatilo. Naprosto famózní je pražení dříve nezničitelných medvědů a tygrů pouhou půlkou zásobníku nejjednodušší automatické pistole. To je prostě zábava skoro jako od Izera.

Více surovin na crafting

Bohužel surovin jsou potřeba tuny. A to jak na posilující injekce, tak na vylepšení inventáře. Například na adrenaline burst jsou potřeba dva modré a pět zelených listů! Stejně tak na lepší brašny na munici je potřeba klidně 4 leopardí, 4 krokodýlí a 5 medvědích kožešin! Tomu říkám opruz. Použití léčivých stříkaček je opravdu spíše sváteční a vzhledem k vyššímu damage od nepřátel iracionální.

Maximální počet nošených zbraní je hrozivě snížen ze čtyř na tři. To také nemuselo být. Vzhledem k jejich síle a drahosti ceny na pořízení si tak ale vážíte i nejslabších pistolí jako oka v hlavě a vylepšujete si je a laskáte až do konečných fází hry.

Přepínání zbraní opět funguje pomocí kolečka myši, jak jsme zvyklí z ostatních her. V originálním FarCry 3 jste myší přepínal jenom výbušniny a na každou zbraň jste musel sahat číslem.

Výbušná zařízení a zápalné lahve

Molotovy a granáty nyní házíte s daleko větší silou rychleji a dál, granáty jsou účinnější, tak jak bych si představoval v reálu. Nejen, že jeden výbuch skolí skoro každého obrněnce, ale navíc je zvětšen jeho poloměr účinku. To platí i pro granáty nepřátel. Když vám někdo hodí granát pod fousy, jen těžko už mu uniknete. Bomby a miny jsou tak účinné, že hozeny přes zeď zahubí i vás, musí se tedy nastražovat předem a nelze už je házet od boku.

Rozumější je zde oheň.

Když už se ocitnete v boji a tráva kolem vás začíná hořet, oheň hoří spíše na místě a nerozšiřuje se tolik jako v originálu. Zato je více smrtící, čili autor modu rozumě dal hráči možnost lépe z hořícího místa utéci. Stejné je to i pro nepřátele. Tentokrát už je neupálíte obházením zápalnými lahvemi, oni rovněž z ohně rychle utíkají. Použití molotovů a zápalných šípů je tím skoro úplně degradováno a tak jsem zápalný šíp v Ziggy's modu snad ani jednou nepoužil. Pokud jste pyromani, pak se daleko více vyřádíte ve SWARTZ modu.

Pozměněny klávesy F1 a F2

Narozdíl od SWARTZ modu a originálu nyní F2 znamená crafting a F1 skills, což je obráceně a docela dlouho trvá si na to zvyknout.

Vyparádění zbraní co do vzorů a barev sprejování je hezčí, výraznější, agresívnější a hlavně levnější. Stojí vás pouhých 20 dolarů!

Chybí sice indikátor savingu ale přesto savuje inventář a zkušenosti a respawnujete se vždy poblíž hraničního území mise a po mnohém nezdařeném pokusu raději rovnou v nejbližší základně, čímž vám hra jasně říká: „Tady ne chlapče. Přezbrojit, přetrénovat, ale tohle teď nemá cenu!“

DCPC Gaming

Kapitoly článku:

⟫ 1: Rychlost navýšena|  Reforma zbraní|  Více surovin na crafting|  Výbušná zařízení a zápalné lahve|  Rozumější je zde oheň.|  Pozměněny klávesy F1 a F2|  

⇒ 2: Rovnost příležitostí|  Hluboké vtáhnutí do hry|  Hustý hutný krutý vojenský simulátor|  Pralesní boj jak z Predátora 1|  Boj na blízko|  Zdroj|  

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Mahal je jen jeden z mnoha Tádžů, stejně jako Angkor je jen jeden z mnoha Watů.
DigCest