DCPC Gaming

M&B II Bannerlord: mnoho nezbytných modů, zefektivňování herního procesu

Až teprve tato konstelace modů dělá bannerlord nebetyčnou hrou. Prohlašuji, že s touto konstelací to je spustitelné a funguje, sám to tak ostatně už 4 měsíce hraji beze změn. Spouštím to nyní přes BannerLord Mod Launcher.

Moje nasbírané poznatky z tohoto nechutného, náročného, dlouhého a takřka vědeckého procesu zušlechťování hry pomocí modů k dohnání velkoleposti teoreticky obřího potenciálu hry můžete využít k méně bolestnému vyladění vlastní kompilace modů, až si budete přizpůsobovat Bannerlord k obrazu svému. Ve třetím článku o MB2B se detailně podívám na výčet a detail všech modů, které jsou podle mě k normální hratelnosti nutné. Jsem zaujatý tweaker nikoli cheater, rozhodně ale nepatřím k pomýlencům, kteří si myslí, že hra je zábavná jedině tehdy, když v každém souboji dostanete na prdel.

Moje strategie průchodu hrou je nasbírat 55 hrdinů do vlastní družiny, neskutečně je vyzbrojit a vylepšovat postupně pomocí character traineru a mít vlastní armádu pohůnků smrti. Jednotky si šetřit jako posádku do nemovitostí. Hrát na poměrně vysokou obtížnost.

Posílení vývoje postavy editací atributů - životy krát 5, na vyšší obtížnosti klidně životy krát 10 pomocí character traineru. Nezapomeňte, že i když máte pomocí modů armor přes 100, stejně při velké přesile nepřátel pochcípáte.

Stádo modů

Pokud to přece jen chcete mít dokonalé přesně k obrazu svému, pak budete mít sbírku asi 50 nejužitečnějších modů, z nichž se budete snažit rozchodit co největší možnou množinu naráz. Jak výše předesláno, rozchodit všechny se vám asi nezdaří. Mody se bijí mezi sebou, záleží na jejich názvu složky, na jejich pořadí načítání, na inicializačních souborech a hlavně na komunitou vytvořených alternativních spouštěčích hry, které nám prý řadu problémů samy odstraňují. Mají kupříkladu nadefinováno správné pořadí načítání známých modů, které se snaží aplikovat před spuštěním aplikace bannerlord.exe.

Při řešení problémů se nevyhnete čtení instalačních návodů, práci v průzkumníku a notepadu. Ale jak se do toho dostanete, za pár hodin už to jde slušně od ruky a za dva až tři dny máte vyladěnu jakoukoli skupinu modů dle vaší libosti. Problém nastává, když po několika nových přidaných najednou hra nestartuje a vyhazuje chybová hlášení. To pak musíte zkoušet jeden po jednom, abyste odhalili, který zmetek to způsobuje a ten si necháte nakonec a možná ho po speciálním šetření přece jenom rozchodíte i se všemi předchozími. Problém nastává také u sejvů, protože některá skupina modů prostě vyžaduje nový začátek hry, jinak to nefunguje. Jiné nově přidané se do staré uložené hry sice oficiálně načítají, ale neprojevují se, takže opět s nimi musíte znovu začít hru. Ve speciálních launcherech pak ladíte pořadí jednotlivých modů, které to většinou vyřeší, ale při těch mnoha desítkách kombinací metodou pokus-omyl vám to právě zabere ony tři dny zkoušení.

Mrtvičné a infarktové stavy jsou u toho běžné, ovšem stojí zato, protože právě až to vyladěné množství modifikací dělá z Bannerlordu z docela dobrého herního polotovaru hru desetiletí, která náš harddisk pravděpodobně po dalších deset let neopustí, bude-li vyladěna bez kompromisů skvěle.

Během ladění jsem se dokonce už třikrát se hrou loučil, protože rozchodit se mi to nedařilo, ale couvnout se mi nechtělo ani o mod zpátky, protože jsem byl zvyklý na Floris ve Warbandu + TweakMB a tak mám absolutní přístup: Buď všechno nebo nic. Nebudu přece hrát nějaké polotovary a namlouvat si, že mě to vlastně baví, ne? Konec konců Leonardo da Vinči také prováděl pitvu celého člověka jenom proto, aby přesně věděl, jak daný sval namalovat!

Konkrétní troubleshooting najdete v kratičkém popisu toho kterého modu přímo na NexusMods. Když to problém nevyřeší, hledáte dál na herních fórech (přes google) a když ani tam nepochodíte, tak můžete experimentovat s pořadím problémového modu při načítání hry, případně s "odblokováním" dll knihoven ve vlastnostech souboru a editací práv k zápisu do souboru. Zpravidla pokud nepomůžou informace od tvůrce modu, nepomůže vám už nic.

Windows PowerShell

Existuje jedna obecná rada v této oblasti, která mi vyřešila desítky problémů najednou a sice postup hromadného odemknutí "zablokovaných souborů Bannerlordu" pomocí Windows PowerShellu. Vodící text:

Unblock all files with PowerShell (advanced method):

If you feel comfortable using a terminal, you can use PowerShell to automatically unblock all files in the Bannerlord Modules directory. This will fix not just the files for this mod, but those for others that have issues also. Follow the instructions below:

In the Windows start menu, search for PowerShell
Right click on it and click 'Start as administrator'. A blue window will appear.
Open an explorer window and navigate to Bannerlord's Modules folder (this is where you installed your mods).
Click on the address bar and press Control+C to copy the address.
Go back to the PowerShell window and type: cd "Paste the address using Control+V and type the closing quotation mark ".
The result should look something like this: cd "C:\Program Files (x86)\Steam\steamapps\common\Mount & Blade II Bannerlord\Modules"
(Your location might be different, don't forget the quotation marks!)
Press enter.
Now type (or even better, copy the line and paste it into the PowerShell window): dir -Recurse | Unblock-File
Once you have entered that line, press enter.
The PowerShell window will work for a few seconds and then be finished. All the files in the Modules directory are now unblocked if they were blocked.


DCPC Gaming
DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Ideál je vynikající jako ukazatel směru, ale zcela nesmyslný jako cíl. Tím zkončily všechny utopie historie.
C.G. Jung