Far Cry 5
Další plnohodnotný díl FC. Přes řadu chyb nedodělků a nesrovnalostí dost dobré. Dost herního obsahu a napoprvé asi potěší každého.
Stále špatná implementace okrádání mrtvol
U mrtvol se zbraněmi pořád omylem berete jejich nedokonalé základní zbraně, když jim chcete sebrat jenom náboje a peníze. Velmi to ruší plány v přestřelkách, kde vám jde o život a najednou v tom zmatku máte v ruce úplně jinou zbraň, která vyžaduje překopání celé taktiky. Zpravidla je to útočná puška bez zaměřovače. Nechápu, proč to takhle přetrvává už od Far Cry 2, až to skoro působí jako záměr tvůrců, střílet vším, co zrovna leží na zemi.
Chcete nasednout do dopravního prostředku a místo toho lootujete. Ve většině případů bohužel nejde o oloupení mrtvoly ale o záměnu její zbraně za svoji vlastní, která je vždy tou lepší, pečlivě vybraná a vyladěná. V přestřelce tak omylem seberete nějakou nejzákladnější zbraň od protivníků a dá mnohem větší práci vyměnit ji zase zpětně za tu svoji při palbě nepřátel. To jsou infarktové stavy. Je to stále tak blbé a do nebe volající, jako ve všech Far Cry předchozích. Dokonce bych řekl horší, protože potyčky s nepřáteli jsou zde častější, a tak k této politování hodné situaci nedochází jen čtyřikrát za deset let, ale neustále.
Ježdění v autech stále rozpaky budící
Pojíždění po krajině v dopravních prostředcích je tradičně ve Far Cry rozpačité, i když v každém dalším díle o malinko lepší. Také ve Far Cry 5 je hned poznat, že to prostě není jízdní simulátor, mobilita je určitým nevyjádřitelným způsobem vachrlatá. Na druhou stranu rozloha Far Cry 5 je opět znatelně větší, takže přibylo míst kde s autem jedete jakž takž dlouho plnou rychlostí a nemusíte hned divoce zatáčet ani brzdit. Silnice jsou přímočařejší a delší.
Fyzika aut je pořád žádná. Řítím se po dálnici v černém sedanu a najedou z dálky vidím přímo na silnici souboj losa s vlkem. Říkám si, že je oba sestřelím jak žárovku. Jenže houby, ten vlk je blíž a zastavovací energie rozjetého auta se všechna spotřebovala na vlka, který jako by byl olověnou sochou. Los, jehož trofej je mimořádně cenná, zdrhnul, a než jsem vylezl z auta a vzal pušku, byl ten tam.
Po vlastní ose
Nejlepší prostředek na dopravu z místa A do místa B je bohudík stále pěší turistika se speed boostem. Autem jízdou po silnicích jedete vždy oklikou a nijak zvlášť rychle, a především se neustále potýkáte s nepřáteli, na jejichž konvoje na silnicích neustále narážíte. Často, když jsem se chtěl někam dostat autem, jsem půl hodiny neustále bojoval, takže do nových oblastí se raději už vydávám pěšky.
Upravenější předměty vlivem datadisků
Ve stavu hry k vydání dvou datadisků je znát změna drobných předmětů, které se všude kolem vás rozvalují, zejména na základnách. Jsou hladší, blyštivější, upravenější, zejména ty kovové. Stejná změna je znát na zbraních. Řada jich má prostě jiný a lepší vzhled. Nejlépe je to patrno na kulometu M60. Hodnoty zbraňových veličin jsou pochopitelně pořád ty samé.
Vyvážený provoz
Datadisky také přidali více civilních aut. Sektáři a civilisté tu nyní po mapě v autech jezdí zhruba půl na půl. V tomto prostředí kde nefunguje policie skutečně neváhají to po silnicích pořádně rozpálit, což je vtipné a vylepšuje atmosféru.
Datadiskové zbraně přidány do normální hry
Máme tu datadisk z války ve Vietnamu a z povrchu Marsu. Zatím jsem je nehrál, ale je jasné, že zbraně v nich použité se promítají i do původní Far Cry 5 hry. Ve hře přibudou pušky a brokovnice z Vietnamu, stejně jako laserové pistole z Marsu. Díky válce ve Vietnamu tu konečně máme pravou nefalšovanou M-16 a nejsme odkázáni už jen na její poloautomatické náhražky.
Pár poznámek k rybaření
Nejzákladnější rybářské pruty se v době datadisků konečně volně povalují u říčních stanovišť a na turistických odpočívadlech a to ve velkých počtech. Víte co to bylo v prvním Far Cry 5 za porod, dostat se k rybářskému prutu? Nyní rybaření není tolik bráněno a hráč může vesele získávat hromadu skillpointů rybařením, než si vypiplá postavu více se hodící na nějaké to bojové dobrodružství.
Získat druhý prut u Skylar se vyplatí co nejdříve a na ten už se dá chytit vše. Pak je tu také pět různých druhů nástrah, které měníte kolečkem myši, a někdy pomohou v teritoriích vzácných ryb. Většinou ale vždycky na všechno chytíte všudypřítomné duháky (pstruh duhový). Rybolov si urychlíte tím, že stojíte úplně na kraji vody o krok těsně před tím, než byste začali plavat. V této vzdálenosti je dobré pobíhat po břehu a nadbíhat směru přitahované ryby. Takto okamžitě vytáhnete rybu kterou jen trochu přiblížíte ke břehu. Nehračičkoval bych s nějakým bojováním s rybou a unavováním, protože o realistický simulátor rybaření se nejedná. Problém nastává, pokud stojíte mezi skalisky a ryba táhne bokem za skálu, která vám okamžitě předře šňůru. U silnějších ryb, které táhnou na všechny strany a pořád dolů jako jeseter, losos a druh okouna, je problém s přetržením šňůry pokud ji pořád navíjíte. Takže tam musíte chca nechca jim lano povolit, ale jen na vteřinku než zezelená a hned zase táhnout ke břehu.
Zase slabé zbraně
Přes všechny Far Cry přetrvávající tu máme dojem slabých zbraní, a tak si na něj musím postěžovat i tentokráte. Je to patrno zejména u prvních nejzákladnějších zbraní, ke kterým se hned dostanete. Například u prvních útočných pušek do někoho opakovaně střílíte a on pořád bez přerušení vykonává svoji činnost, jakoby se nechumelilo. Pocit nepřátel jako kamenných soch je tu sice mírně zmírněn krvavou animací, ale stejně je to slabota. Tím více v roce 2019, kdy drtivá většina her dneška už konečně a ve velkém implementuje pozásahové animace a částečná poškození nepřátel, aby dojem ze střelby nebyl právě tolik statický, jako ve Far Cry.
Po vzoru FC4 nám zde zůstala dvouhlavňová upilovaná brokovnice, která je řazena k jednoručním pistolím. Tato dvouhlavňovka se zápalnými náboji je jistota neutralizující každého, dokonce i nepřátelské helikoptéry a obrněné roadblocky. Můžete s ní střílet i z vozidla, ale pozor, abyste si nezápálili palubní desku vlastního auta.
Zbraně na blízko jsou boží. Vyřádíte se v přepadech ze zálohy, mlácení kyjem pobitým hřeby, sukovicemi, motykami a prakticky čímkoli. Můžete si je křiklavě obarvit abyste ty vržené potom na zemi lépe našli. sobně se mi nejvíce osvědčilo vrhání polní lopatky po způsobu zelených baretů.
Zbraňový podvod: Unikátně pojmenované zbraně mají pořád ty samé parametry jako jejich výchozí základy a kromě křiklavých motivů nátěru a drahé ceny jsou to pořád ty samé jako v základní podobě.
AP střelivo
S průbojným (AP - armor piercing) střelivem je to znatelně lepší. AP je zde obecně vnímáno jako silnější střelivo proti všem typům cílů. Žádné taktizování se střelivem se tedy nekoná, ale je to vlastně lepší, protože pořád kupujete AP střelivo a hotovo. Pokud jdou dva sektáři za sebou, vezmete je oba jednou ranou. V ideálním případě jím lze skolit buvola i medvěda jednou ranou. U srnek, které jsou nejpohyblivější, je nejlepší si pořídit ochočenou pumu, která loví za vás (Peaches). Dobíhat vyplašenou a nezasaženou zvěř prostě nemá cenu v žádném ohledu, to byste letěli přes půl světa a stejně ji nedohonili. Pro lov zvěře se osvědčují nejtěžší pušky ráže .50cal (12,7 mm).
Výbušiny a žhářství
Destrukce předmětů ve hře je zase o kus lepší. Kdejaký kotlík na stojánku či zahradní vybavení bez problémů rozstřílíte brokovnicí a co nejde rozstřílet nebo vyhodit do luftu granátem, zpravidla rozmetáte na na cucky dynamitem či ručně odpalovanou bombou. Pravá lahůdka jsou pipebomby známé už z Duke Nukema, ovšem jsou zde vzácné. Mají sice plošně největší účinek, avšak hráč je odkázán pouze na ty, co si sám vyrobí nebo nakoupí, takže jich nikdy není víc než několik málo. Co se zápalných zbraní týče, královna je brokovnice s fosforovými náboji, která udolá i turistický trojplošník a ten po výbuchu zničí značnou část lesa. Žháři a výbucháři se ve Far Cry 5 vyřádí jako nikde jinde. Je zde k dispozici největší variabilita druhů ručně odhazovaných náloží - máme zde zápalné láhve, granáty, časovaný dynamit, ručně odpalované bomby, na blízkost nepřítele reagující bomby a časované pipebomby. Ryby lovit granátem ani střelbou už nelze, naštěstí tu však nejsou krokodýli.
Poznámka k ozbrojeným vrtulníkům
Vrtulníky jsou ve Far Cry 5 ultimátní stroje obecně. Na rozdíl od GR Wildlands nejsou zde brány tak realisticky. Prakticky s nimi sednete a vzlétnete z jakéhokoli místa kromě vody nebo svahu skály. Díky stoupavosti a perku opětovné opravy, neřkuli dokonce najmutí techniků, kteří stroj opravují přímo za letu, vás moc neohrožují ani větve a les. Na rozdíl od letadel, která jsou ve Far Cry 5 úplně nepoužitelná, jsou vrtulníky ve Far Cry 5 nástrojem zkázy braným s velkým nadhledem. Skoro jde až o cheat.
Mám na mysli jenom zelenou helikoptéru s kulomety a raketami, která kupodivu je k mání od začátku. Všechno ostatní jsou buď létající neozbrojené limuzíny nebo rezaví veteráni z Vietnamu, co vypadají jako postaveni ze stavebnice Merkur. Zelená helikoptéra má čtyři listy rotoru, její stoupavost a řiditelnost jsou neskutečné, při držení hráčovy klávesy sprintu je i dopředná rychlost neuvěřitelná. Kromě raketnic 70 mm neřízených raket a čtyřech kulometů, má také připojitelnou výmetnici klamných cílů. Tu jsem ale zřídka kdy použil, protože jak říkám, čelem k nepříteli vymanévrujete takměř všechny řízené střely. Dejte si na ně ale pozor po přistání. Vrtulník je magnetem na lidi a to jak na vlastní tak na neutrální. Neutrálové do něj sami od sebe nasedají a odlétají bůhví kam. To je pak na sestřelení. Správně bych je měl okamžitě sundat zápalnou brokovnicí, ale je mi vůbec líto do takto vojensky geniálního uměleckého díla střílet. Naštěstí všechen majetek, co jste již jednou zakoupili, kdykoli vyzvednete na nejbližší příští stanici. Ve hrách právě typu GR Wildlands a Far Cry 5 se ocení význam bojového vrtulníku. Opevněný statek s partou dvaceti ozbrojených chlapů ve strážních věžích a se střešními ostřelovači prostě zlikvidujete zeleným vrtulníkem za 2 minuty. Zvláště při nočním přepadu sotva věděli, odkud to vůbec přišlo.