DCPC Gaming

Cesta vesmírným simulátorem X3 XRM (1) - Po obstojném zklamání s X Rebirth funguje desetiletý X3 s modpackem XRM v nejnovějších patchích lépe než kdy předtím

Jelikož X Rebirth se ani po dvou letech existence v nejposlednějších odladěných verzích (4.0 Home of Light) vážně dlouho hrát prostě nedá, vydání nových opravných verzí X3 Albion Prelude (3.1a) a X3 Terran Conflict 3.2d a především další verze nejživější total overhaul modifikace XRM (1.30d) mě nakoply po letech k návratu domů. Znovu jsem se pohroužil do živého vesmíru X3-XRM a věřte, že dobrodružství je to lepší, než kdy předtím. Nyní po technické stránce a díky znatelně výkonnějšímu hardwaru nových časů je to prostě absolutní pařba bez chybičky.

Fáze 4 - lepší bojová loď a obtížnější lukrativnější bojové mise

Náhodou se mi podařilo ukořistit opuštěnou khaakskou korvetu (třídy M6) a posléze ji plně vyzbrojit khaakskými zbraněmi. To pro mě znamenalo skokové vzmužení v bojových misích. Jednak jsem měl M6-tku skoro zadarmo a jednak je khaakská M6 bezpochyby nejsilnější své třídy ve hře. Je totiž po zuby ozbrojena svými Beta Kyon Emittery, kterými může současně pálit na všechny strany a především může pálit doslova jako lasery nedávkovaně ale stálou dlouhou dávkou se stále aktualizovaným mířením na měnící se polohu cíle. K tomu má dost dobré štítování, takže když ji řídím manuálně a obratně, jejích dvanáct Beta Kyon Emitterů soustředěných trvale do jednoho bodu si hravě poradí s jakoukoli lodí nižší třídy během max. pěti vteřin. Dokonce díky této výhodě může dost úspěšně bojovat i s vyššími třídami.


Khaakská M6 mi dříve naháněla hrůzu nejen vzezřením a jak jsem v dálce něco podobného spatřil, už jsem se staral jen, aby moji prdlavku od ní dělilo co nejvíc kilometrů. Jakmile jsem však náhodou jednu deaktivovanou našel v opuštěném sektoru, můj postup hrou se znatelně urychlil. Khaakské lodě připomínají děsivé elegantní vesmírné pavouky. Nikdo nikdy živého khaakského pilota neviděl, nikdo neví jestli všechen khaak není jeden živý organismus nebo síť robotů naprosto neznámé ke všemu nepřátelské inteligence.

V této době už mám nabudovanou reputaci se všemi přátelskými rasami, takže jsem zakoupil policejní licence od všech a tudíž pobírám malé ale časté odměny za zneškodňování pirátů a cizích ras. Stále se však živím jako mrchožrout a beru vše lepší, co kde najdu. Už je to ale jen na přilepšenou, nemusel bych.

Každopádně jakmile se dostanete k lodím třídy M6 (Corvette - Extra heavy fighters) a M7 (Frigate - Lighter Destroyers), jste už vojensky opravdu silní a můžete si dovolit plnit nejtěžší bojové mise, které jsou za nejvíce peněz. Stejně tak se z vás stává bounty hunter, který má trvalý příliv peněz za likvidaci pirátů, na které je vypsána odměna. Tím si vyděláte mnohem víc než obchodováním a navíc pokud si za sebou vozíte náklaďák, který automaticky sbírá velmi drahé zboží s trosek po vašich vyhraných soubojích, dostanete se často i k velmi drahému vybavení největších lodí, tedy k nejtěžším (kapitálním) zbraním a raketám. Ty potom můžete dle svého uvážení prodávat nebo si šetřit na vybavení své kapitální lodě až jednou.


Jakmile si častěji můžete dovolit nakupovat a provozovat lodě M6 jako Argon Heavy Centaur Prototype, M7 jako Paranid Deimos a Argon Nexus, začínáte být docela stabilními boháči.

Fáze 5 – automatizované multiobchodování

Výše popsaným životem bojového nomáda jsem nashromáždil asi 50 miliónů kreditů. Nabojoval jsem se habaděj a řekl si dost, začnu obchodovat ve velkém. Nakoupil jsem asi 6 velkých nákladních lodí (třídy TS), vybavil je maximem 200MJ štítů a najal obchodní piloty (Trade Command Software MK3). Není to však vůbec slavné. Na vybavení obchodníků tak, aby to prosperovalo, jsou pořizovací náklady zatím pekelně drahé.


A tak buduju dál reputace u jednotlivých ras plněním misí, dál lítám dlouhé tratě nejlepších obchodů a k tomu mám navíc v několika centrálních raciálních sektorech jednotky několika M3 a M6, které trvale patrolují v sektorech a napadají každého zjištěného piráta. Díky policejním licencím se mi na účet automaticky načítají odměny za sestřelené piráty v raciálních sektorech. Nyní už nejsem mrchožrout ale protloukám se jako lovec odměn, příležitostný obchodník a hlavně v registru majetku sleduji, jak si vedou moji automatičtí obchodníci. Jelikož ale obchodníků mám málo, jsou těžcí a pomalí a příležitostí k obchodu je už v skoro cele objeveném vesmíru také docela málo, lovení odměn mi tedy za hodinu vydělá asi desetkrát víc než provoz obchodování s šesti náklaďáky.

Pseudofáze 6 - Bounty hunting with lasertowers

Pravou lahůdkou již nabízí pouze XRM mod, je již zmíněný bounty systém. Po získání patřičné reputace máte možnost nahlížet do aktuálních záznamů Military networks jednotlivých ras. Tam zjistíte, v jakých sektorech jsou právě hlášeny vpády pirátů, takže si můžete snadno vybrat sektory s největším počtem nepřátel s největší odměnou na hlavu a jdete na ně.

Naprosto famózní jsou k tomu lasertowers – zbraně, jež roztrousíte plošně po sektoru, ony sedí na místě a automaticky pálí po prolétajících nepřátelích. Každá věž k tomu má velmi silný Lasertower Beam Cannon s dostřelem přes tři kilometry, ďábelskou přesností a asi sedmkrát silnější než jsou Beta Kyon Emittery mé Khaakské korvety, se kterou dosud lítám. Pořizovací ceny jsou daleko nižší než u lodí, takže jsem vytipoval zatím tři rasami vlastněné sektory, kde pravidelně dochází k vpádům pirátů, Khaaků a Xenonů a rozesel do každého pole laserových věží. Vzal jsem náklaďák se čtyřiceti nakoupenými věžemi a vyklopil je všechny hned k hvězdným branám spojujícím jednotlivé sektory. Takže sotva pirát do sektoru branou vletí, laserové věže do něj okamžitě šijí a on už nedokáže uniknout zpět. Tímto způsobem se docílí jednak efektní lasershow podívaná a jednak silný trvalý příjem peněz i reputace. Zatímco reputace u ras v nichž věže provozuji mi stoupá rychle do výšin, nahromaděnými odměnami za sestřelené pirátské lodě se mi peníze na účtu vrší třikrát rychleji, než všemi dosavadními postupy. Začíná nový věk a nová fáze hry, kterou bych nazval mid-game. Nejlepší je, že pokud se jedná o cizí nepřátelské rasy (Khaak, Xenon), ti reagují na to, že v daném sektoru přišli kvůli mně o hodně lodí a pošlou tam nějakou kapitální loď třídy M1 (Carrier) a M2 (Destroyer). Ta je sice devastující a zničí většinu mých stíhaček a lodí v mžiku, jenže se čtyřiceti věžemi s dlouhým dostřelem prostě nepočítá. 40 věží je pro ni moc cílů najednou a ona je přehlcena požadavky a zlikviduje jich jen pár, přičemž 40 Lasertowers do ní neustále praží věžovými Beam Cannony a velmi rychle jí srazí štíty na nulu a přetíží generátory zbraní, čímž i tu nejsilnější loď znatelně oslabí a ta se pomalu otáčí na úprk, jenže než to zvládne, 40 věží ji díky dostřelu rozstřílí úplně. A za nepřátelskou kapitální loď jsou mnohamilionové odměny! Taktika obraných věží byla vždy oblíbená u hráčů strategií, ale funguje výborně i v X3 vesmírných simulátorech.

Tak toto by asi byla první půlka cesty jakoukoli X3 hrou. O stavbě vlastních továrních komplexů, těžbě z asteroidů, zbudování obřích flotil nejsilnějších lodí a kontinuálních obřích bitvách na konci hry si řekneme příště.

Zdroje

X3: Albion Prelude. v3.1a. Egosoft. Deep Silver. 2011. Windows. Linux. PC game.

XRM (X3 Rebalance Mod). v1.30d. by Paul Wheeler and Mizuchi. 02.12.13.

Roguey's X3AP Guide. Web.
<https://roguey.co.uk/x3ap/help/>

X3AP Official Forum guides/forumsearch. Egosoft. Web.
<http://forum.egosoft.com/search/44_114.html?template=default&style=default.css>

DCPC Gaming

Kapitoly článku:

⇒ 1: Fáze 1 - rozšiřování obzorů|  Fáze 1,5 - Rozmisťování satelitů do namapovaných sektorů|  Fáze 2 - výdělek mrchožroutstvím a hyenismem|  Fáze 2,5 – účinnější hyenismus|  Fáze 3 - zakoupení nákladní lodě a překupničení|  Nejdobrodružnější obchody|  

⟫ 2: Fáze 4 - lepší bojová loď a obtížnější lukrativnější bojové mise|  Fáze 5 – automatizované multiobchodování|  Pseudofáze 6 - Bounty hunting with lasertowers|  Zdroje|  

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Tak kápnete božskou nebo Vás mám vzít k nám?
Columbo